Rtv Pendimi
auto lider
Samet Tours
Vip Well
Good life Restaurant
Lajme

Afganistan – 3 të vdekur në sulmin me bombë në xhami

Muslim Shop

Tre persona u vranë dhe 32 të tjerë u plagosën si pasojë e një sulmi me bombë gjatë namazit të së premtes në një xhami të kryeqytetit afgan, Kabul.

Zëdhënësi i Drejtorisë së Policisë së Kabulit, Ferdevs Faramarz tha se bomba e vendosur në mihrabin e xhamisë al-Takva në lagjen Sarak Nev të Kabulit kishte shpërthyer gjatë namazit të xhumasë.

Faramarz tha se në sulm kishte humbur jetën imami i xhamisë dhe dijetari fetar Mevlevi Samiullah Reyhan, i cili mund të ishte marrë në shënjestër në këtë sulm, pasi në programet televizive ku ai merrte pjesë “kishte deklaruar se ishte kundër akteve terroriste”.

Kurse zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Vahidullah Mayar tha se në sulm së bashku me dijetarin fetar Reyhan kishin humbur jetën edhe dy persona të tjerë dhe ishin plagosur 32 vetë, disa prej të cilëve në gjendje të rëndë.

Përgjegjësinë e sulmin e nuk e ka marrë ende përsipër ndonjë grup apo organizatë.

Të ngjajshme

“Turqia ka qëndruar gjithmonë pranë popullit shqiptar”

Kushtrim Guraj

Refugjatët sirianë e shndërrojnë Turqinë në shtëpinë e tyre të dytë

Kushtrim Guraj

Erdoğan: Do të luftojmë që të ndriçohet çështja e vdekjes së Morsit

Kushtrim Guraj

Diskriminimi ndaj familjes palestineze në Austri

Hevzi Hasani

Ariu polar kalon 1.500 kilometra në kërkim të ushqimit

Hevzi Hasani

Ankara, Albin Kurti takohet me kryeparlamentarin e Turqisë

Kushtrim Guraj

“Roli i bujqësisë në zhvillimin rural, aktivitet i rëndësishëm ekonomik”

Kushtrim Guraj

Kaq banorë ka aktualisht bota

Kushtrim Guraj

Qeveria amerikane hesht lidhur me vdekjen e Morsit

Kushtrim Guraj