Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Lajme

BE do të fillojë zbatimin e masave ndaj importeve të çelikut

Muslim Shop

Bashkimi Evropian (BE) do të fillojë zbatimin e masave të përhershme për të mbrojtur sektorin e çelikut nga efektet e vendimit të detyrimeve doganore shtesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), transmeton Anadolu Agency (AA).

Komisioni Evropian ka njoftuar se që nga 2 shkurti do të zbatojë masat e përhershme për të mbrojtur prodhuesit në Evropë nga importet e çelikut si rezultat i taksave të vendosura nga SHBA-ja.

Sipas kësaj, nëse importi i produkteve të çelikut në 26 kategori të ndryshme tejkalon mesataren e 3 viteve të fundit, BE-ja me sistemin e kuotave do të vendosë në zbatim tarifën doganore me 25 për qind shtesë.

Masa e përhershme të BE-së që synojnë mbrojtjen e sektorit të çelikut do të vazhdojë deri në korrik të vitit 2021.

BE-ja për të mbrojtur industrinë e çelikut nga efektet e zbatimit të detyrimeve shtesë doganore të SHBA-ve në korrik nisi përkohësisht vendimin për të aplikuar taksën shtesë doganore në rast se importet e kategorive të ndryshme tejkalojnë nivelet tradicionale.

Ndër të tjera bëhet e ditur se masa e përkohshme në fjalë do të përfundojë në shkurt.

Kina, Rusia, India, Koreja e Jugut, Ukraina dhe Turqia, janë në mesin e vendeve që eksportojnë më shumë çelik në BE.

Të ngjajshme

Shqipëri, haxhinjtë kthehen nga tokat e shenjta

Kushtrim Guraj

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani