Rtv Pendimi
auto lider
Good life Restaurant
Samet Tours
Lajme

Bisedë telefonike Erdoğan-Putin, në fokus zhvillimet në Idlib

Muslim Shop

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin trasnmeton Anadolu Agency (AA).

Detajet rreth bisedës Erdoğan-Putin i ka njoftuar nga llogaria e tij twitter shefi i Zyrës së Komunikimeve i Presidencës së Turqisë, Fahrettin Altun.

Gjatë bisedës, krahas marrëdhënieve dypalëshe janë diskutuar edhe zhvillimet e fundit në Idlib, ku presidenti Erdoğan ka theksuar se shkeljet e armëpushimit gjatë dy javëve të fundit nga ana e regjimit në Zonën e Pakësimit të Tensionit në Idlib kanë arritur përmasa alarmuese dhe se është e pashpjegueshme lufta kundër terrorizmit ndërkohë që krahas civilëve në shënjestër vendosen dhe shkatërrohen shkollat e spitalet.

Duke vënë në dukje se qëllimi i regjimit është të sabotojë bashkëpunimin turko-rus dhe të dëmtojë frymën e Astana-s, presidenti Erdoğan ka tërhequr vëmendjen se rritja e tensionit në Idlib sjell bashkë edhe dështimin për gjetjen e rrugës së drejtë të Komisionit Kushtetues dhe të procesit politik.

Ndër të tjera në bisedën ku të dy liderët konfirmuan angazhimin e tyre ndaj Marrëveshjes së Soçit, Erdoğan është shprehur se deri më sot janë arritur përparime të rëndësishme në Marrëveshjen e Soçit dhe se nga ana tjetër sulmet e përjetuara mund të dëmtojnë qëllimet e përbashkëta.

Po ashtu Erdoğan ka përmendur edhe krizën qeveritare të përjetuar së fundmi në Bosnje dhe Hercegovinë ku ai ka bërë të ditur se besojnë që bashkëpunimi i rajonit me organizatat ndërkombëtare është thelbësor për paqen dhe stabilitetin.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj