Rtv Pendimi
Samet Tours
auto lider
Good life Restaurant
Shëndetësi

Dredhëzat organike parandalojnë kancerin, kurse ato me pesticide e nxisin

Muslim Shop

Familja e dredhëzës, manaferrave, mjedrave, boronicave është e njohur për përfitimet potenciale shëndetësore falë përbërësve kundër kancerit

Shumë studime kanë dhënë dëshmi se midis frutave të mësipërme, luleshtrydhet në veçanti, ato organike, mund të ndihmojnë në luftën kundër kancerit.

Në një studim që u krye nga hulumtuesit në Suedi, u raportua se ekstrakti nga dredhëzat organike është veçanërisht i efektshëm në pengimin e rritjes së qelizave kanceroze, sepse ato përmbajnë më shumë antioksidantë, fibra dhe vitaminë C.

Një raport që u botua nga Instituti Amerikan për Kërkimin e Kancerit tregoi se ushqimet që janë të pasura me vitaminë C parandalojnë shumimin e qelizave të këqija në zonën e ezofagut, ndërsa, ushqimet e pasura me fibra janë të njohura për të ndihmuar në parandalimin e kancerit kolorektal.

Gjithashtu, luleshtrydhet janë të pasura veçanërisht me acid elagjik, i cili është një antioksidant i fenolit natyral. Studimet laboratorike treguan se acidi elagjik mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit të gjirit, fshikëzës, mushkërive, ezofagut dhe lëkurës.

Quercetin është gjithashtu një tjetër komponent që lufton qelizat anormale zhvilluar në trupin e njeriut. Gjithashtu, Quercetin është një flavanoid që ka veti antivirale, anti-inflamator dhe anti- kancerogjene.

 

Pse duhet të zgjidhni dredhëza organike?

Dredhëzat janë të pasura me antioksidantë, por, nëse ky frut është i rritur me pesticide, këto të fundit anulojnë të gjitha përfitimet që mund të merrni nga konsumi i tyre.

Një studim që u botua në rrjetin e revistës JAMA gjeti një lidhje potencialisht të dëmshme midis ngrënies së perimeve dhe frutave të larta në pesticide dhe çështjes së infertilitetit.

Në vitin 2018, dredhëzat ishin në krye të listës së perimeve dhe frutave me mbetjet më të larta të pesticideve. Sipas raporti një e treta e të gjitha mostrave kishin të paktën 10 pesticide. /Telegrafi/

Të ngjajshme

Vapa, e rrezikshme për fëmijët!

Kushtrim Guraj

Sa ujë duhet të pini në bazë të peshës?

Hevzi Hasani

Si ndikon dielli në shëndetin tuaj?

Hevzi Hasani

Përse nuk është e shëndetshme pirja e ujit në këmbë?

Kushtrim Guraj

A mundë të ju ndihmoj meditimin, në orar të punës?

Kushtrim Guraj

Boronicat reduktojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Kushtrim Guraj

Duhani, dy herë i dëmshëm

Kushtrim Guraj

Fillon Java e Shëndetësisë Kosovë-Turqi 2019

Kushtrim Guraj

Ushqimet që preferohen gjatë ditëve të nxehta

Hevzi Hasani