Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Lajme

Erdoğan: Zjarri në Notre Dame na ka mërzitur thellësisht

Muslim Shop

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se ndihet “thellësisht i mërzitur” pas zjarrit që përfshiu katedralen Notre Dame në Paris, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Zjarri që u përhap në katedralen Notre Dame, një nga simbolet e Parisit dhe trashëgimia e përbashkët e njerëzimit, na ka mërzitur thellë”, tha Erdoğan në një postim në gjuhën frënge në rrjetin social Twitter.

“Në emrin tim dhe në emër të popullit tim, i përcjellë popullit francez dëshirat e mia për rimëkëmbje”, shtoi ai.

Turqia u bashkua me botën, duke shprehur tronditje për zjarrin masiv që përfshiu kishën historike të hënën.

“Shkatërrimi i kësaj kryevepre të arkitekturës është një katastrofë për gjithë njerëzimin”, ka shkruar ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu.

Shkaku i zjarrit ende ngelet i panjohur, megjithatë, hetimi preliminar ka përjashtuar zjarrvënien si një mundësi.

Notre Dame, një nga pikat më të rëndësishme turistike të Parisit, daton nga shekulli i 14-të.

Të ngjajshme

Shqipëri, haxhinjtë kthehen nga tokat e shenjta

Kushtrim Guraj

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani