Rtv Pendimi
auto lider
Good life Restaurant
Samet Tours
Lajme

Haradinaj zhvillon bisedë telefonike me kreun e NATO-s, Stoltenberg

Muslim Shop

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë ditës së sotme ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një komunikatë nga Zyra e Kryeministrit thuhet se gjatë kësaj bisede Haradinaj ka shprehur falënderimin e tij dhe të popullit të Kosovës për misionin e KFOR-it në Kosovë dhe kontributin e NATO-s për një ambient të qetë dhe të sigurtë për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Haradinaj me këtë rast i ka shprehur sekretarit Stoltenberg respektin dhe ndjenjën e veçantë për shumë ushtarë të NATO-s që kanë humbur jetën gjatë shërbimit të tyre në Kosovë në mbrojtje të paqes dhe sigurisë në vend.

Më tej, Haradinaj e ka informuar sekretarin Stoltenberg për përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për procesin e transformimit të FSK-së (Forca për Sigurinë e Kosovë), duke e siguruar atë se transformimi i FSK-së do të jetë transparent dhe në bashkëpunim të ngushtë me NATO-n, për një ushtri profesionale, multietnike dhe kredibile në shërbim të të gjithë qytetarëve të Kosovës.

“Ky vendim sovran i Kosovës, i cili do të votohet më 14 dhjetor, përmban në vete vizionin dhe vullnetin e qytetarëve të Kosovës që të ruajnë dhe mbrojnë vlerat perëndimore. FSK do të kontribuojë për paqen dhe stabilitetin në rajon dhe më gjerë. Institucionet e Kosovës do të sigurohen që të vazhdojnë bashkëpunimin e ngushtë me KFOR-in dhe NALT (Ekipi Monitorues dhe Ndërlidhës i NATO-s), pasi që ndajmë të njëjtat shqetësime të sigurisë, interesat dhe vlerat”, ka thënë kryeministri i Kosovës, Haradinaj.

Kujtojmë se në Kuvendin e Kosovës më 14 dhjetor do të votohen projekt-ligjet që do të mundësojnë transformimin e FSK-së në Ushtri të Kosovës. Në lidhje me këtë Stoltenberg ka thënë se procesi i transformimit të FSK-së në ushtri vjen në një kohë të papërshtatshme. Sipas tij, kjo mund të ketë “pasoja serioze” për integrimin euroatlantik të Kosovës.

Të ngjajshme

Shqipëri, haxhinjtë kthehen nga tokat e shenjta

Kushtrim Guraj

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani