Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Vip Well
Samet Tours
Shëndetësi

Kërpudhat dhe ushtrimet fizike – çelësi për shëndet të mirë gjatë dimrit

Muslim Shop

Dimri thuajse asnjëherë nuk është periudhë e mirë për një plan fitnesi dhe shëndeti, pavarësisht qëllimeve më të mira që mund t’i kemi.

Në këtë periudhë të motit të tmerrshëm dhe bollëkut me ushqime të mira të ngrohta, shumica e njerëzve heqin dorë nga qëllimet që ua vënë vetes, transmeton Telegrafi.

Por, prapëseprapë ka disa mënyra se si mund të qëndroni të shëndetshëm gjatë dimrit, e një nga këto mënyra përfshin konsumimin e më shumë kërpudhave.

Po pra, kërpudhave – perimeve të shëndetshme që nuk kanë shije perimesh aspak.

Duke folur për ‘Prima’, trajneri me bazë në Londër Keith McNiven ka japë disa këshilla se si mund të qëndroni të shëndetshëm gjatë dimrit.

Një nga këshillat e tij ka qenë konsumimin i kërpudhave, për të cilat thotë se janë të mbushura me shumë vitamina e nutrientë, kanë pak yndyrë, pak kripë, si dhe pak kalori.

Ato janë të mbushura edhe antioksidues, ndërkaq kërpudhat si ushqim njihen se ju mbrojnë nga dëmet e plakjes dhe jua forcojnë sistemin e imunitetit.

Por, vlen të ceket se trajneri thotë, pavarësisht mënyrës së mirë që ushqeheni, është esenciale që gjithashtu të ushtroni në mënyrë që të keni një shëndet të mirë. Madje, sipas tij, nëse nuk keni kohë të shkoni në palestër, gjithsesi provoni të bëni 20 minuta ushtrime në shtëpi. /Telegrafi/

Të ngjajshme

A mundë të ju ndihmoj meditimin, në orar të punës?

Kushtrim Guraj

Boronicat reduktojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Kushtrim Guraj

Duhani, dy herë i dëmshëm

Kushtrim Guraj

Fillon Java e Shëndetësisë Kosovë-Turqi 2019

Kushtrim Guraj

Ushqimet që preferohen gjatë ditëve të nxehta

Hevzi Hasani

Turqia synon rekordin Guinness në transplantin e mëlçisë

Kushtrim Guraj

Përfitimet e mahnitshme të ujit , sa ujë duhet të pini në ditë?

Kushtrim Guraj

Rreth 90 për qind e njerëzve nuk e dinë sa shumë pemë e perime duhet të konsumojnë

Kushtrim Guraj

SËMUNDJET E GJËNDRËS TIROIDE

Kushtrim Guraj