Rtv Pendimi
Samet Tours
auto lider
Good life Restaurant
Kuzhinë

Krem-supë fasuleje: Ka shije të mrekullueshme!

Muslim Shop

Aq shumë do ta pëlqeni, sa që do të dëshironi ta gatuani edhe ditëve të tjera

Përbërësit:

– 100 g fasule e bardhë,
– 3 lugë të mëdha vaj,
– 1 lugë e madhe miell,
– 1 qepë e vogël e grirë,
– 1 lugë e vogël spec të bluar,
– 1 fletë dafine,
– 1 lugë e vogël rrepan të grirë,
– piper,
– kripë.

Përgatitja:

Fasulen zhyteni në ujë dhe lëreni të qëndrojë, pastaj lajeni dhe kullojeni. F

asulen dhe fletën e dafinës zieni me pak ujë derisa të zbutet.

Ndani dy lugë fasule të zier anash. Pjesën tjetër bashkë me ujin shpëlajeni.

Shtoni piper sipas dëshirës.

Miellin fërgojeni në vaj derisa të marrë ngjyrë gështenjtë, shtoni qepën dhe specin e bluar. Përzieni me fasule të kulluar.

Përzieni, qitni kripë sipas shijes, shtoni fasulen dhe qitni ujë, i cili duhet të jetë i nxehtë dhe të zihet edhe 10 minuta.

Hiqeni nga shporeti dhe krem-supës shtoni rrepanin e grirë dhe supa është e gatshme për ta shërbyer, transmeton Telegrafi.

Të ngjajshme

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Kushtrim Guraj

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Kushtrim Guraj

Bukë misri e lirë dhe e shpejtë: provoni bukën e misrit me kokrra të plota misri (Video)

Kushtrim Guraj

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Kushtrim Guraj

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Kushtrim Guraj

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Kushtrim Guraj