Rtv Pendimi
Samet Tours
Good life Restaurant
Vip Well
auto lider
Lajme

KS-OKB diskuton për situatën në Sudan

Muslim Shop

Presidenti i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për muajin prill dhe përfaqësuesi i përhershëm i Gjermanisë në OKB, Christoph Heusgen, tha se Këshilli do të vazhdojë të ndjekë zhvillimet në Sudan, raporton Anadolu Agency (AA).

Këshilli i Sigurimit të OKB-së zhvilloi një seancë me dyer të mbyllura pas kërkesës së SHBA-ve dhe 5 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) në Këshill.

Pas takimit, Heusgen dha një deklaratë në emër të vendeve anëtare të BE-së, Francës, Britanisë së Madhe, Polonisë, Gjermanisë dhe Belgjikës.

KS-OKB mund të mblidhet sërish të hënën

KS-OKB-ja do të vazhdojë të ndjekë situatën në Sudan dhe Këshilli mund të mblidhet sërish të hënën sipas siuatës në terren, tha Heusgen.

Ai u bëri thirrje të gjitha palëve për vetëpërmbajtje duke shtuar se ata besojnë që zgjidhja duhet të jetë paqësore dhe se kjo zgjidhje duhet të reflektojë vullnetin e popullit të Sudanit që dëshiron ndryshim.

“Në Sudan dëshirojmë të shohim një proces tranzicioni politit të besueshëm dhe gjithëpërfshirës”, tha Heusgen.

Ndërkohë edhe Mansour el Otaibi, përfaqësuesi i përhershëm i Kuvajtit në OKB ka bërë të ditur se do të ndjekin situatën në Sudan, situatë kjo e cila është çështje e brendshme e Sudanit dhe se nuk duhet të ndërhyhet.

Të ngjajshme

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, e prirë nga Amerika, ktheu shpresën tek populli ynë

Kushtrim Guraj

Putin zgjat sanksionet ruse kundër BE-së

Kushtrim Guraj

Gjykata refuzon kërkesën e 11 të akuzuarve në rastin “veteranët”

Kushtrim Guraj

BeH, 13 vite burg për ish-ushtarin serb për krime kundër njerëzimit

Kushtrim Guraj

Djali i Mohamed Morsit falënderon Erdoğanin për mbështetjen

Kushtrim Guraj

Sarajevë, protestë për shkak të vdekjes së Mohamed Morsit

Kushtrim Guraj

Komuniteti egjiptian në Kosovë përpiqet të ruajë identitetin

Kushtrim Guraj

Në New York program përkujtimor për Morsin

Kushtrim Guraj

“Emri kryesor në vrasjen e Khashoggit nuk po gjykohet”

Kushtrim Guraj