Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Lajme

Libi, vriten 10 ushtarë të Haftarit në luftime

Muslim Shop

Të paktën 10 ushtarë të gjeneralit Khalifa Haftar, përfshirë një komandant u vranë në përleshjet e së shtunës në periferi të kryeqytetit libian Tripoli, bëjnë të ditur nga një spital i lidhur me Haftarin, raporton Anadolu Agency (AA).

Që nga fillimi i prillit, Khalifa Haftar, komandanti i forcave besnike të qeverisë rivale në Libinë lindore, nisi një fushatë për pushtimin e Tripolit, ku është vendosur selia e qeverisë së Unitetit Kombëtar e njohur nga Kombet e Bashkuara (OKB).

Përleshjet mes forcave të Haftarit dhe forcave të Unitetit Kombëtar u zhvilluan në rrethet El-Aziziyah dhe Ayn Zara të Tripolit.

Sipas informacioneve që ka marrë AA nga spitali, në mesin e të vrarëve ishte dhe Amir Buserade, një nga komandantët në terren në Tripoli.

Libia është zhytur në një krizë të thellë politike dhe të sigurisë që nga viti 2011 pas vrasjes së Muamar Gadafit. Që atëherë, në pushtet janë qeveritë paralele me seli në Tripoli dhe Tobruk, me parlamente të ndara dhe forca të armatosura.

Të ngjajshme

Shqipëri, haxhinjtë kthehen nga tokat e shenjta

Kushtrim Guraj

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani