Rtv Pendimi
Vip Well
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Lajme

Në Gazën e bllokuar hapet panairi i librit

Muslim Shop

Në Gaza është hapur një panair i librit i cili po mbahet në kushte modeste nga shkaku i bllokadës izraelite, raporton Anadolu Agency (AA).

Programi është organizuar në qendrën kulturore Rashad al-Shawwa, ndërsa me botimet e tyre, janë prezantuar mbi dhjetë shtëpi botuese dhe organizata.

Panairi ofron botime për të gjitha brezat, ndërsa interesim i veçantë u shfaq nga nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme.

Drejtor i departamentit për Biblioteka dhe Panaire pranë Ministrisë palestineze të Kulturës, Muhammad As-Sharif, tha për AA se kanë hasur në shumë vështirësi gjatë përgatitjeve për panairin dhe se bllokada politike dhe kulturore e imponuar nga Izraeli mbi Gazën ka ndikuar shumë.

Ai thotë se pikërisht nga shkaku bllokadës, në panair nuk kanë mundur të vinë botuesit nga jashtë.

“Edhe Unioni i Botuesve Arabë me seli në Egjipt nuk mundi të merrte pjesë në panair nga shkaku i bllokadës”, tha Sharif.

Panairi do të jetë i hapur deri në javën e ardhshme.

Të ngjajshme

Fshati kosovar ku të gjithë banorët kanë mbiemrin Gashi, por kanë dy fe

Kushtrim Guraj

Kosovë-Turqi, nënshkruhet Plani i Veprimit për bashkëpunim në shëndetësi

Kushtrim Guraj

“Turqia ka qëndruar gjithmonë pranë popullit shqiptar”

Kushtrim Guraj

Refugjatët sirianë e shndërrojnë Turqinë në shtëpinë e tyre të dytë

Kushtrim Guraj

Erdoğan: Do të luftojmë që të ndriçohet çështja e vdekjes së Morsit

Kushtrim Guraj

Diskriminimi ndaj familjes palestineze në Austri

Hevzi Hasani

Ariu polar kalon 1.500 kilometra në kërkim të ushqimit

Hevzi Hasani

Ankara, Albin Kurti takohet me kryeparlamentarin e Turqisë

Kushtrim Guraj

“Roli i bujqësisë në zhvillimin rural, aktivitet i rëndësishëm ekonomik”

Kushtrim Guraj