Rtv Pendimi
Good life Restaurant
Samet Tours
auto lider
Vip Well
Lajme

OBI thirrje për dialog në Sudan

Muslim Shop

Organizata për Bashkëpunim Islamik (OBI) u bëri thirrje palëve në Sudan të ndjekin dialogun për të garantuar një tranzicion paqësor të pushtetit, raporton Anadolu Agency (AA).

Pas protestave popullore disamuajshe, të enjten ushtria sudaneze rrëzoi presidentin Omar al-Bashir, i cili ushtroi pushtetin në Sudan që nga viti 1989.

Ushtria gjithashtu krijoi një këshill ushtarak i cili do të drejtojë vendin për një periudhë kalimtare dyvjeçare.

Në deklaratën e OBI-t, u bëhet thirrje të gjitha palëve në Sudan “të vazhdojnë dialogun konstruktiv me qëllim, ruajtjen e paqes dhe kohezionit social në vend, si dhe arritjen e aspiratave të popullit për një transferim paqësor të pushtetit”.

Apeli i bllokut më të madh islamik në botë, vjen në kohën kur mijëra protestues sudanezë, vazhdojnë të qëndrojnë para selisë ushtarake në kryeqytetin Kartum, ku kërkojnë transferimin e pushtetit në një qeveri civile.

Të shtunën, kreu i këshillit ushtarak në pushtet, gjenerali Abdel Fattah Burhan, premtoi reforma të mëdha politike dhe ekonomike.

Në një fjalim të transmetuar në televizion, Burhan tha se periudha dyvjeçare do të përfundojë me zgjedhje të lira dhe të drejta, ndërsa u zotua se do të nxjerrë para drejtësisë personat e përfshirë në vrasjen e protestuesve, si dhe të korruptuarit nga regjimi i vjetër.

Të ngjajshme

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, e prirë nga Amerika, ktheu shpresën tek populli ynë

Kushtrim Guraj

Putin zgjat sanksionet ruse kundër BE-së

Kushtrim Guraj

Gjykata refuzon kërkesën e 11 të akuzuarve në rastin “veteranët”

Kushtrim Guraj

BeH, 13 vite burg për ish-ushtarin serb për krime kundër njerëzimit

Kushtrim Guraj

Djali i Mohamed Morsit falënderon Erdoğanin për mbështetjen

Kushtrim Guraj

Sarajevë, protestë për shkak të vdekjes së Mohamed Morsit

Kushtrim Guraj

Komuniteti egjiptian në Kosovë përpiqet të ruajë identitetin

Kushtrim Guraj

Në New York program përkujtimor për Morsin

Kushtrim Guraj

“Emri kryesor në vrasjen e Khashoggit nuk po gjykohet”

Kushtrim Guraj