Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Lajme

Policia izraelite bastisje gjatë natës në Aksa, nxjerr besimtarët me forcë

Muslim Shop

Policia izraelite ka organizuar bastisje në orët e natës në kompleksin Mesxhid al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Firas Dibs, zëdhënësi i Autoritetit të Vakëfeve Islame në Kuds, tha për AA se policia bastisi faltoren e shenjtë pas namazit të teravisë

Dibs njoftoi se policët kanë nxjerrë me forcë jashtë kompleksit dhjetëra muslimanë të cilët donin të kalonin natën duke bërë adhurime në xhami dhe shtoi se akti në fjalë paraqet shkelje e nderit të Mesxhid al-Aksasë dhe goditje ndaj lirisë së praktikimit të riteve.

Ai tha se policia kishte ndaluar palestinezët nga qëndrimi në Aksa edhe natën e së enjtes dhe kishte marrë në pyetje drejtorin e Vakëfit të Mesxhid al-Aksasë Sheik Omer Kisvani.

Mesxhid al-Aksa, që gjendet në Kudsin Lindor të pushtuar, është kibleja e parë muslimanëve.

Nën këtë kompleks, ku krahas Xhamisë së Kibles dhe Kupolës së Shkëmbit gjenden edhe muze, medrese dhe oborri i madh, hebrenjtë janë duke kryer gërmime me arsyetimin se aty “gjenden mbetjet e Tempullit të Sulejmanit”, duke pretenduar të drejtën për të kryer rite fetare në Aksa.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj