Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Lajme

Siri, 565 civilë të vrarë që nga shtatori

Muslim Shop

Rrjeti Sirian për të Drejtat e Njeriut (SNHR), ka njoftuar se që nga shtatori i vitit të kaluar të paktën 565 civilë janë vrarë në sulmet e kryera nga forcat e regjimit, grupet terroriste të mbështetura nga Irani dhe Rusia në zonën e de-eskalimit në Idlib të Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

SNHR njoftoi se 163 të mitur dhe 105 gra ishin në mesin e viktimave në zonën e de-eskalimit në Idlib që nga 17 shtatori i vitit 2018.

Sipas SNHR-së, me ndihmën e mbështetësve të saj, regjimi i Bashar al-Assadit shkeli marrëveshjen e zonës së de-eskalimit të nënshkruar në shtatorin e kaluar në qytetin rus Soçi.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, shtatorin e kaluar ranë dakord të kthejnë Idlibin në një zonë të de-eskalimit, ku veprimet e agresionit janë rreptësisht të ndaluara.

Siria sapo ka filluar të dalë nga një konflikt shkatërrues që filloi në vitin 2011, kur regjimi i Assadit u përplas me protestat pro-demokratike.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj