Rtv Pendimi
Good life Restaurant
Samet Tours
auto lider
Lajme

Suedi, nisin bisedimet e paqes për Jemenin

Muslim Shop

Bisedimet për dhënien fund të luftës në Jemen filluan sot në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, raporton Anadolu Agency (AA).

Bisedimet mbahen nën patronazhin e Kombeve të Bashkuara (OKB), kurse në tryezë janë ulur delegacionet e Qeverisë së Jemenit të njohur ndërkombëtarisht dhe lëvizjes rebele Huthi.

Në bisedimet marrin pjesë i dërguari i posaçëm i OKB-së për Jemenin, Martin Griffith dhe ministrja e Jashtme e Suedisë, Margot Wallström.

Jemeni është kthyer në një skenë të krizës së thellë politike dhe të sigurisë e cila në fund të vitit 2014 u përshkallëzua në luftë qytetare.

Lëvizja rebele Huthi kontrollon kryeqytetin Sana dhe disa rajone të tjera të rëndësishme të vendit, kurse qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit vepron nga qyteti port Aden.

Konfliktet në Jemen u përshkallëzuan edhe më tej në mars të vitit 2015, kur Arabia Saudite dhe aleatët e saj filluan sulme ajrore në bazave kryengritëse.

Lufta shkatërroi infrastrukturën, duke përfshirë institucionet shëndetose, furnizimin me ujë dhe kanalizimin, gjë që bëri që OKB të përshkruaj situatën si një nga fatkeqësitë më të mëdha humanitare të kohëve moderne.

Të ngjajshme

Shqipëri, haxhinjtë kthehen nga tokat e shenjta

Kushtrim Guraj

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani