Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Lajme

Turqia ofron ndihma ushqimore në Kosovë për familjet në nevojë

Muslim Shop

Fondacioni i Çështjeve Fetare i Turqisë (TDV) ka shpërndarë pako ushqimore për 600 familje në nevojë në mbarë Kosovën, përfshirë edhe kryeqytetin e vendit, Prishtinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Këtë vit me sloganin “Mos harro vëllezërit, ty po të presin”, vullnetarët e fondacionit kanë shpërndarë pakot ushqimore në gjithë Kosovën.

Ndihmat në përgjithësi shpërndahen nëpër oborret e xhamive që frekuentohen më së shumti, ndërsa për ato që nuk kanë mundësi, ekipet ua dorëzojnë deri tek shtëpia.

Përveç pakove ushqimore, vullnetarët gjithashtu u shpërndajnë ndihma të ndryshme jetimeve.

Këshilltari i çështjeve fetare pranë Ambasadës së Turqisë në Prishtinë, Nevzat Sabri Akın, në deklaratën për AA tha se këtë vit në 12 vende të tjera në Kosovë kanë shpërndarë 600 pako ushqimore.

Ai informoi se në pakot gjenden oriz, sheqer, vaj, fasule, kripë dhe makarona.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj