Rtv Pendimi
auto lider
Samet Tours
Good life Restaurant
Lajme

Turqia shpërndanë pako ushqimore për nevojtarët në Prishtinë

Muslim Shop

Me rastin e muajit Ramazan, Shoqata Gerçek në bashkëpunim me Konsulencën për çështje fetare pranë Ambasadës së Turqisë në Prishtinë kanë shpërndarë pako ushqimore për 50 familje në nevojë, raporton Anadolu Agency (AA).

Pakot ushqimore të ndara për familjet nevojë përmbajnë oriz, sheqer, vaj, fasule, kripë dhe makarona.

Këshilltari i çështjeve fetare pranë Ambasadës së Turqisë në Prishtinë, Nevzat Sabri Akın, bëri të ditur se këtë vit Turqia ndanë 600 pako me ndihma ushqimore, një pjesë e të cilave është ndarë, ndërsa pjesa tjetër vazhdon të ndahet.

Ai theksoi se Fondacioni i Dijanetit të Turqisë ndan pako me ndihma me qëllim për t’i mbështetur vëllezërit në Kosovë.

“Këto paketa mund të plotësojnë nevojat për rreth dy javë për një familje. Ne si Turqi duam t’u urojmë Ramazan të mbarë vëllezërve në Kosovë dhe për forcimin e lidhjeve, Fondacioni i Dijanetit bën edhe ndarjen e pakove me ndihma, por edhe organizojmë iftar së bashku me vëllezërit dhe bashkatdhetarët duke shtruar sofra të iftarit”, tha Akın.

Ambasadori turk në Kosovë, Çağrı Sakar, falënderoi shoqatën Gerçek dhe tha se 50 pakot ushqimore janë për vëllezërit, miqtë dhe nevojtarët në Prishtinë.

“Vëllezërit nga Turqia nuk ju harruan juve vëllezër nga Kosova, në muajin e Ramazanit. Jemi krenar me këto ndihma, që i shërbejnë forcimit të lidhjeve vëllazërore historike mes vendeve tona, urës historike vëllazërore”, tha Sakar.

Gjithashtu këtë organizim e mbështetën ushtarët turq në Kosovë dhe Fondacioni Eyup Sultan.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj