Rtv Pendimi
Vip Well
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Lajme

YTB shtron iftar në Prizren

Muslim Shop

Presidenca e Turqve Jashtë Vendit dhe Komuniteteve Mike (YTB) bashkë me Unionin e të Diplomuarve në Turqi (TUMEB) kanë shtruar sofër iftari në Prizren të Kosovë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në programin e iftarit në kuadër të “Takimeve Kulturore në Rajonet me Lidhje Shpirtërore” morën pjesë kryetari i YTB-së, Abdullah Eren, ministri i Zhvillimit Rajonal i Kosovës, Rasim Demiri, ministër i Administratës Publike dhe kryetari i Partisë Demokratike Turke të Kosovës (PDTK), Mahir Yağcılar, ambasadori i Turqisë në Prishtinë, Çağrı Sakar, Konsullja e përgjithshme e Turqisë në Prizren, Eylem Altunya, kryetari i TUMEB-it, Amir Kuleta, përfaqësues të institucioneve të Turqisë në vend, si dhe të ftuar të tjerë.

Në fjalën e tij në programin e iftarit, Eren tha se afërsia kulturore dhe historike mes Turqisë dhe Kosovës është aq e madhe sa që nuk mund të krahasohet me vendet tjera.

Ai theksoi se Turqia çdo herë punon për mirëqenien, stabilitetin dhe paqen e Kosovës.

Yağcılar, nga ana e tij, tha se të diplomuarit në Turqi, ashtu si në të gjithë Ballkanin edhe në Kosovë ndodhen në pozita të larta si deputetë, burokratë dhe të tjera.

Ndërkaq, siç ambasadori Sakar, marrëdhëniet e shkëlqyera mes Turqisë dhe Kosovës dëshirojnë t’i përparojnë në nivel më të avancuar me mbështetjen që do të vijë nga të diplomuarit në Turqi.

Pas programit të iftarit në sheshin e Shadërvanit u organizua edhe një program artistik.

Të ngjajshme

“Turqia ka qëndruar gjithmonë pranë popullit shqiptar”

Kushtrim Guraj

Refugjatët sirianë e shndërrojnë Turqinë në shtëpinë e tyre të dytë

Kushtrim Guraj

Erdoğan: Do të luftojmë që të ndriçohet çështja e vdekjes së Morsit

Kushtrim Guraj

Diskriminimi ndaj familjes palestineze në Austri

Hevzi Hasani

Ariu polar kalon 1.500 kilometra në kërkim të ushqimit

Hevzi Hasani

Ankara, Albin Kurti takohet me kryeparlamentarin e Turqisë

Kushtrim Guraj

“Roli i bujqësisë në zhvillimin rural, aktivitet i rëndësishëm ekonomik”

Kushtrim Guraj

Kaq banorë ka aktualisht bota

Kushtrim Guraj

Qeveria amerikane hesht lidhur me vdekjen e Morsit

Kushtrim Guraj