Rtv Pendimi
Shëndetësi

10 rregulla dhe sugjerime për tu mbrojtur nga koronavirusi:

1. Lani duart shpesh ( ka rendesi shume te madhe )

2.Evitoni kontaktet me persona qe vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.

3.Mos prekni me duar hundën dhe gojën.

4.Mbuloni gojën dhe hundet nëse teshtini.

5.Mos pini ilace kundër virozave ose antibiotikë nëse nuk ua ka sugjeruar mjeku.

6.Dezinfektoni sipërfaqet me solucione me baze klori ose alkooli.

7.Vendos maskën vetem nëse dyshon se je i sëmurë ose mendon se ke kontakt me të semurë.

8. Pakot që vinë nga Kina dhe produktet Made in China nuk janë të rrezikshem.

9.Kafshët shtëpiake nuk e përhapin koronavirusin.

10. Drejtohu menjëherë në spital nëse mendon se je infektuar.

#DrIsmailLutolli

Të ngjajshme

Magnezi, mineral me funksion të gjerë në organizëm

Kushtrim Guraj

Si t’i shëroni thembrat e çara në mënyrë natyrale?

Kushtrim Guraj

Ramazani – muaji i shëndetit

Hevzi Hasani

Përgatitni trupin tuaj për Ramazan me këto këshilla për shëndetin

Kushtrim Guraj

Epidemia e Covid 19 po merr ngadalë rrjedhën e zakonshme të çdo infeksioni viral sezonal

Kushtrim Guraj

Mbrojtja më e mirë kundër çdo virusi

Kushtrim Guraj

A e dini nga vjen fjala Karantena ?

Hevzi Hasani

Stresi dhe shëndeti

Qëndrim Ibrahimi

S’do ju vijë kurrë moment më i mirë për të lënë cigaren

Qëndrim Ibrahimi

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU