Rtv Pendimi
Kuriozitete

A e dini se … Operacionet e para me aneztizion janë kryer nga kirurgët musliman të Spanjës

Në Spanjën Islame, Ez-Zahravi dhe Ibn Zuhr bashkë me disa kirurgë tjerë muslimanë, kanë kryer qindra operacione me anestezione që bëheshin nga përdorimi i garzave të lagura me narkotikë duke i vendosur në fytyrë.

Këto operacione janë kryer 600 vjet para amerikanit C.W.Long i cili pretendonte se ishte i pari që ka kryer operacionet me anestezion.

Të ngjajshme

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Kushtrim Guraj

Gjuha arabe është e jashtëzakonshme

Kushtrim Guraj

Francë, vala e nxehtë solli temperatura të larta rekorde

Kushtrim Guraj

Shkencëtari japonez e pranoi Islamin për shkak të ajetit për fikun dhe ullirin

Kushtrim Guraj

Qatar Airways linja numër një ajrore në botë

Kushtrim Guraj

Turistët interesim të lartë për “ylberin në tokë”

Kushtrim Guraj

Qyteti turk Iğdır një nga vendet më të rëndësishme për shkencën e zogjve

Kushtrim Guraj

Minberi i Salahudinit në Xhaminë e Qytetit Halil ( Ibrahimi alejhi selam )

Kushtrim Guraj

37 vjet pa e humbur asnjë namaz në xhaminë Pejgamberit a.s.

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU