Rtv Pendimi
Lajme

Afganistan, vriten 2 ushtarë amerikanë gjatë përleshjes në një operacion

Dy ushtarë amerikanë dhe një ushtar afgan janë vrarë gjatë përleshjes në një operacion ushtarak në provincën lindore afgane Nangarhar, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i trupave amerikane në Afganistan që veprojnë në kuadër të NATO-s, Kolonel Sonny Leggett, tha në një deklaratë për gazetarët se përleshja ka ndodhur kur gjatë operacionit në rrethin Shirzad të provincës, një ushtar afgan ka hapur zjarr ndaj trupave amerikane dhe afgane.

Legget tha se dy ushtarë amerikanë kanë humbur jetën, ndërsa gjashtë janë plagosur.

Ndërkohë, zëvendësguvernatori i provincës Nangarhar, Shah Mahmud Mijahil, tha se një ushtar afgan ka humbur jetën, kurse tre janë plagosur.

Ai theksoi se një delegacion është dërguar në rajon për të nisur hetim në lidhje me incidentin.

Të ngjajshme

Turqia godet elementet e regjimit në Siri

Hevzi Hasani

Kinë, numri i të vdekurve nga koronavirusi rritet në 2.790

Hevzi Hasani

Japonia mbyll shkollat për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit

Kushtrim Guraj

Kurti: Gjyqësori të merret me nënshkrimin e marrëveshjes së fshehtë mes Thaçit dhe NATO-s

Kushtrim Guraj

Itali, kreu i rajonit të Lombardisë në karantinë për shkak të Covid-19

Kushtrim Guraj

Kërkesat për azil në BE u rritën me 13 për qind në vitin 2019

Kushtrim Guraj

“Institucionet kosovare dështuan në mbrojtjen e fëmijëve viktima të abuzimit”

Kushtrim Guraj

Vogëlushja Selva që luante “lojën e luftës” në Siri, tashmë luan me lodra të vërteta në Turqi

Kushtrim Guraj

Mulla Sead Paçarizi, zgjedhet Kryetarit i Këshillit të Bashkësisë Islame në Malishevë

Kushtrim Guraj