Rtv Pendimi
Lajme

Afganistan, vriten dy ushtarë amerikan, përgjegjësinë e marin talebanët

Të paktën dy ushtarë amerikanë janë vrarë dhe dy të tjerë u plagosën në një sulm me bomba në jug të Afganistanit, tha ushtria amerikane, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ushtria amerikane nuk ka identifikuar asnjë nga pjestarët e shërbimit.

Incidenti ndodhi kur një automjet ushtarak amerikan në një kolonë hasi në një pajisje të improvizuar shpërthyese në provincën jugore Kandahar, sipas një deklarate nga Misioni i SHBA-së.

Qari Yosuf Ahmadi, zëdhënësi i Talibanëve, mori përgjegjësinë për sulmin.

Vitin e kaluar, të paktën 20 ushtarë amerikanë u vranë në Afganistan, sipas informacioneve jozyrtare.

Më shumë se 2.400 pjestarë të misionit amerikan janë vrarë në Afganistan. Viti i kaluar ishte një nga vitet më vdekjeprurëse për Shtetet e Bashkuara.

Të ngjajshme

Raporti i OBSH-së: Rekord i ri rastesh ditore!

Kushtrim Guraj

Kosova pranon donacion nga Jordania për menaxhimin e COVID-19

Kushtrim Guraj

Kompanitë turke prodhojnë mini-tank pa ekuipazh

Kushtrim Guraj

BE ndihmon Kosovën me donacion në vlerë 800 mijë euro në përballjen me COVID-19

Kushtrim Guraj

“Franca luan lojë të rrezikshme në Libi”

Kushtrim Guraj

Rama: Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte

Kushtrim Guraj

Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, do të jap dorëheqje

Kushtrim Guraj

Turqia kreu operacionin më të madh kundër drogës

Kushtrim Guraj

BIK vendos: Anulohet haxhillëku

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU