Rtv Pendimi
Samet Tours
Good life Restaurant
Vip Well
auto lider
Shëndetësi

Ana e errët e domates. Mos e hani nëse vuani nga kjo sëmundje

Muslim Shop

Domatja është një ndër perimet më të pasura me vlera ushqyese. Nëse e konsumoni atë në formë të papërpunuar kryesisht, do të përfitoni shumë vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë. Por, domatja ka edhe anën e saj të errët, e cila shkakton efekte anësore në shëndet.
Ja cilët janë efektet negative më të mëdha të saj nëse konsumohet në një masë të madhe:

1. Imuniteti i imbalancuar
Elementi kryesor që gjendet në domate të freskët të papërpunuar është likopeni, një ‘pigment karotenoid’. Është një përbërje kimike që supozohet të mbajë larg shfaqjen e kancerit të gjirit. Por, konsumimi i tepërt i këtij komponenti mund të ndërhyjë në aktivitetet e rregullta të sistemit tonë imunitar dhe ta ngadalësojë atë. Si rezultat, trupi ynë humbet aftësinë e tij për të mbrojtur veten nga disa sëmundje të zakonshme mikrobiale (bakteriale, fungale dhe virale). Në të njëjtën kohë ai gjithashtu bëhet e paaftë për të riparuar dëmet ekzistuese fizike.

2. Shqetësime gastrointestinale
Domatja është plot me acide. Pra, konsumi i tepërt i domates shkakton çrregullime të ndryshme gastrointestinale. Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) është një çrregullim i zakonshëm i zorrëve. Kjo sëmundje ngre nivelin e acidit të tretjes në stomak, i cili fillon të rrjedhë jashtë. Gradualisht, acidet arrijnë në murin e ezofagut tonë dhe shkaktojnë një ndjesi djegieje në të. Acidet nga domatet mund ta bëjnë këtë gjendje më keq dhe mund t’ju japin edhe urth. Pra, nëse tashmë jeni diagnostikuar me probleme të tretjes, kufizoni konsumimin e domate menjëherë.

3. Çrregullime të zorrëve
Përmbajtja e likopene në domate mund të shfaqë disa probleme serioze në zorrë, të tilla si sindromi i zorrës së irrituar. Ai karakterizohet nga dhimbje akute dhe nga një bezdisje e madhe. Përveç këtyre, gjithashtu mund të përjetoni disa shqetësime të tjera të vogla si gazra, fryrje barku,etj. Nëse konsumoni më shumë se 30 mg likopen në ditë, kjo mund të shkaktojë simptoma të tilla si vjellje, diarre etj.

4. Gurët në veshka
Domatet, sidomos farat e tyre janë të pasura me kalcium dhe oksalat. Nëse vuani nga probleme të vogla në veshka, trupi juaj do ta ketë shumë të vështirë t’jua tresë këto komponentë. Në një rast të tillë, konsumimi i sasive të mëdha të domates do të jetë e dëmshme për ju, pasi kalciumi dhe oksalatet do të grumbullohen në veshkat dhe do të formojnë gurë të vegjël e të mëdhenj.

5. Nxit shfaqjen e kancerit të prostatës dhe e përkqëson gjendjen nëse jeni prekur prej tij
Studimet kanë treguar se likopenet e pranishme në farat e domateve mund të shkaktojë anomali në gjëndrën e prostatës mashkullore. Ndikimi në sistemin riprodhues është i madh, pasi kjo anomali shkakton dhimbje të forta, vështirësi në urinim etj. Ndonjëherë mund të çojë në kancer të prostatës.

6. Shkakton reaksione alergjike
Likopeni i tepërt mund të na japë edhe reaksione alergjike. Disa nga simptomat e alergjisë së likopenit përfshijnë kruajtje, skuqje, shtrëngim gjoks, buzë të fryra, ndjesi djegieje në sy, etj.

Të ngjajshme

Katër zakonet e këqija që shkurtojnë jetën e njeriut deri në 12 vjet

Kushtrim Guraj

Indonezi, gjaku shërues i kobrës përdoret në mjekësi alternative

Kushtrim Guraj

Mjekra mbron nga dhimbja e fytit dhe kanceri i lëkurës, por ngadalëson edhe plakjen

Kushtrim Guraj

Lidhja “e rrezikshme” mes problemeve tё dhёmbёve dhe tumoreve

Kushtrim Guraj

Profesionet e rrezikshme për shëndetin: A është edhe profesioni juaj midis tyre?

Kushtrim Guraj

Ja pse s’duhet të mbani kurrë çokollatën në frigorifer

Kushtrim Guraj

26 mrekullit e mjaltit

Kushtrim Guraj

A është aspirina e dobishme kundër kancerit?

Kushtrim Guraj

Dieta nga shalqiri

Kushtrim Guraj