Rtv Pendimi
Lajme

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Xhamitë në gjithë Arabinë Saudite u rihapën sot për faljen e namazit, për herë të parë pas më shumë se dy muajve për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Adhuruesve u lejohej të hynin në xhami, përveç xhamive në qytetin e shenjtë të Mekës, për namazin e sabahut, edhe atë me një kapacitet prej 40 për qind.

Agjencia zyrtare e lajmeve SPA publikoi disa pamje të besimtarëve që faleshin në xhami mes masave parandaluese për të luftuar virusin.

Autoritetet saudite thanë se miliona porosi të shkruara u janë dërguar njerëzve për t’i informuar rreth rregullave të reja gjatë namazeve.

Këto rregulla përfshijnë mbajtjen e një distance prej dy metrash mes njerëzve gjatë namazeve, mbajtjen e maskave në çdo kohë dhe shmangjen e përshëndetjes së njëri-tjetrit me shtrëngime duarsh ose përqafime.

Arabia Saudite pezulloi namazet në xhami në gjithë vendin në fund të marsit, si pjesë e masave për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Mbretëria deri më tani ka konfirmuar 83.384 raste të virusit, përfshirë 480 vdekje.

Të ngjajshme

BE ndihmon Kosovën me donacion në vlerë 800 mijë euro në përballjen me COVID-19

Kushtrim Guraj

“Franca luan lojë të rrezikshme në Libi”

Kushtrim Guraj

Rama: Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte

Kushtrim Guraj

Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, do të jap dorëheqje

Kushtrim Guraj

Turqia kreu operacionin më të madh kundër drogës

Kushtrim Guraj

BIK vendos: Anulohet haxhillëku

Kushtrim Guraj

Hoti: Liberalizimi i vizave mbetet një nga çështjet më urgjente që duhet të zgjidhim

Kushtrim Guraj

“Turqia nuk bën asgjë të paligjshme në Mesdhe”

Kushtrim Guraj

Kryeministri Hoti fillon takimet në Bruksel, pritet nga kreu i Këshillit Evropian

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU