Rtv Pendimi
Good life Restaurant
Samet Tours
auto lider
Vip Well
Shkenca dhe teknologjia

Automobili turk, me kërkesa të jashtëzakonshme në treg

Muslim Shop

Pas prezantimit publik të automobilit vendor, ministri turk i Shkencës, Industrisë dhe Teknologjisë, Fikri Isik deklaroi se kanë vërejtur një interes të jashtëzakonshëm.

Shumë organizata të botës së biznesit, duke filluar nga organizatat e shoqërisë civile, kanë dhënë fjalën për blerjen e automobilit vendorë.
Kryetari i Dhomës së Zejtarëve dhe Artizanëve të Turqisë, Bendevi Palandoken, bëri të ditur se në Turqi ka mbi 3 milion taksi dhe shtoi: “Sapo të mbarojë automobili vendorë, unë do të fillojë një fushatë që të gjitha taksitë të përdorin këtë automobil”.
Edhe Zv.Kryetari i Sindikatës Memur-Sen, Hacı Bayram Tonbul tha se kanë filluar përgatitjet për automobilin vendorë dhe sëbashku me të gjithë përfaqësuesit lokalë do të japin kërkesën për blerjen e këtyre automobilave.
Ndërkaq edhe Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Bursa-s, (BTSO), ka njoftuar se në rajonin industrial TEKNOSAB të Bursa-s janë gati për prodhimin e automobilave.
“Ne jemi duke zhvilluar lobimin për prodhimin e automobilit dhe në emër të BTSO, ne kemi besim tek automobili prodhim vendor” tha Kryetari i Bordit Drejtues të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Bursa-s, Ibrahim Burkay./kohaislame

Të ngjajshme

Stamboll, hapet qendra teknologjike e Microsoft-it

Kushtrim Guraj

Çka pas Ramazanit?

Kushtrim Guraj

Shitja globale e telefonave për Huawei është më e lartë se ndonjëherë më parë

Kushtrim Guraj

Zyrtare: OnePlus lajmëron datat dhe kohën e lansimit të OnePlus 7

Kushtrim Guraj

Alibaba shpërndan postën me anë të “njohjes së fytyrës”

Kushtrim Guraj

Telefonët iPhone 5G mund të arrijnë vitin e ardhshëm, me procesorët nga Qualcomm

Kushtrim Guraj

Fluturimi i parë i aeroplanit më të madh në botë, krahët e së cilit janë më të gjatë se një fushë futbolli

Kushtrim Guraj

Samsung pritet të lansoj katër modele Galaxy Note 10

Kushtrim Guraj

Samsung shfaq kamerën rrotulluese të Galaxy A80

Kushtrim Guraj