Rtv Pendimi
Lajme

Autoritetet izraelite arrestuan imamin e Xhamisë Al-Aksa

Zyrtarët e inteligjencës izraelite sot arrestuan nga shtëpia e tij në Kudsin Lindor, imamin e madh të Xhamisë Al-Aksa shejh Ekrima Sabri, raporton Anadolu Agency (AA).

“Një njësi e shërbimit të inteligjencës izraelite bastisi shtëpinë e shejhut Ekrima dhe e njoftuan atë se është duke u arrestuar”, tha për AA një anëtar i familjes.

Ai shtoi se imami është për marrje në pyetje në stacionin policor al-Qashla në Kudsin Perëndimor.

Në janar, autoritetet izraelite vendosën të ndalojnë shejh Ekrima të hyjë në Xhaminë Al-Aksa për katër muaj.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor, në të cilin Xhamia Al-Aksa është e vendosur, gjatë luftës së vitit 1967 në Lindjen e Mesme.

Të ngjajshme

BE ndihmon Kosovën me donacion në vlerë 800 mijë euro në përballjen me COVID-19

Kushtrim Guraj

“Franca luan lojë të rrezikshme në Libi”

Kushtrim Guraj

Rama: Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte

Kushtrim Guraj

Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, do të jap dorëheqje

Kushtrim Guraj

Turqia kreu operacionin më të madh kundër drogës

Kushtrim Guraj

BIK vendos: Anulohet haxhillëku

Kushtrim Guraj

Hoti: Liberalizimi i vizave mbetet një nga çështjet më urgjente që duhet të zgjidhim

Kushtrim Guraj

“Turqia nuk bën asgjë të paligjshme në Mesdhe”

Kushtrim Guraj

Kryeministri Hoti fillon takimet në Bruksel, pritet nga kreu i Këshillit Evropian

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU