Rtv Pendimi
Shkenca dhe teknologjia

Bashkimi Evropian gjobit ‘Google’ me 4.3 miliardë euro

Bashkimi Evropian gjobit gjigantin e teknologjisë “Google” me 4.3 miliardë euro për shkelje të normave të tregut me sistemin operativ Android.

Komisioni Evropian thotë se “Google” ka keqpërdorur dominimin e tregut të saj në Android duke lidhur motorin e kërkimit dhe aplikacionet e Chrome në sistemin operativ. Gjithashtu thuhet se “Google” ka bllokuar prodhuesit e telefonave në krijimin e pajisjeve që drejtojnë versionet e pandryshuara të Android, përcjell Telegrafi.

Komisioni Evropian po hetonte “Google” gjatë vitit të kaluar pasi rivalët u ankuan se kompania ka abuzuar dominimin e tregut në softuer.

Ish-shefi ekzekutiv i Microsoftit, Steve Ballmer, gjithashtu e quajti “Google” një “kompani monopol”. Ndërsa “Google” dhe “Microsoft” përfunduan mosmarrëveshjet e patentave të Android disa vite më parë.

Bashkimi Evropian ka urdhëruar që “Google” t’i përmbahet gjykimit brenda 90 ditëve. /Telegrafi/

Të ngjajshme

Zoom, Google Meet apo Facebook Messenger Rooms: Cili është aplikacioni më i përshtatshëm për komunikim virtual

Kushtrim Guraj

COVID-19, Google do të ndjekë nëse njerëzit qëndrojnë në shtëpi

Kushtrim Guraj

Coronavirusi: A duhet ta pastrojmë telefonin shpesh?

Kushtrim Guraj

Kamerat e vëzhgimit tani do të zbulojnë automatikisht njerëzit me temperaturë

Qëndrim Ibrahimi

Interneti 5G do të ndryshojë jetën rrënjësisht

Qëndrim Ibrahimi

Google merr një veprim interesant

Kushtrim Guraj

Në 2030 shumica e automjeteve në tregun botëror do të jenë elektrike

Kushtrim Guraj

Rritet tregu i automjeteve në BE

Kushtrim Guraj

Si ta shihni kush e përdor Wi-Fi tuaj?

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU