Rtv Pendimi
Lajme

BE pranon “pamjaftueshmërinë e mbështetjes ndaj Italisë”

Anëtari i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) përgjegjës për menaxhimin e krizave, Janez Lenarcic, njoftoi se përgjigja e vendeve të BE-së ndaj kërkesës së Italisë për mbështetje në luftën kundër koronavirusit të ri (COVID-19) në fillim ishte e “pamjaftueshme”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një konferencë për shtyp në Bruksel, Lenarcic, tha se BE ka orientuar drejt qyteteve Milano dhe Bergamo të Italisë që “janë më të prekurit” nga COVID-19 një ekip të përbërë prej mjekëve dhe infermierëve nga Rumania dhe Norvegjia.

“Në fillim ishte e pamjaftueshme përgjigjja ndaj kërkesës së Italisë për ndihmë nga vendet e BE-së”, vlerësoi Lenarcic, duke theksuar se tani Italia nuk është vetëm.

Pasi deklaroi që edhe Sistemi i Imazheve Satelitore Copernicus i BE-së gjithashtu është aktivizuar, Lenarcic, tha se në këtë mënyrë mundësitë shëndetësore në Itali do të mund të hartohen gjatë situatës emergjente të COVID-19.

Të ngjajshme

BE, strategjia e rimëkëmbjes në forcimin e teknologjisë së pastër dhe të gjelbër

Kushtrim Guraj

OKB nuk arriti të mbledhë fondin humanitar prej 2,4 miliardë dollarë për Jemenin

Kushtrim Guraj

OKB dërgon mbi 100 maune me ndihma në Idlib

Kushtrim Guraj

Kosovë, seanca për votimin e qeverisë së re do të mbahet të mërkurën

Kushtrim Guraj

Turqia u bën thirrje të rinjve të suksesshëm të vazhdojnë arsimimin në vend

Kushtrim Guraj

Turqia hap një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Kushtrim Guraj

Thaçi: Është hapur rruga për krijimin e qeverisë së re

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU