Rtv Pendimi
Lajme

Bisedë telefonike Pendarovski-Kurti: Bashkëpunimi, i rëndësishëm në luftën kundër COVID-19

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, sot ka zhvilluar bisedë telefonike me Albin Kurtin, kryeministrin në detyrë të Kosovës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një njoftimi të Zyrës së Presidentit Pendarovski, dy bashkëbiseduesit kanë shkëmbyer mendime dhe informacione për marrëdhëniet bilaterale midis dy vendeve fqinje, si dhe situatën aktuale politike në Ballkanin Perëndimor.

“Bashkëbiseduesit diskutuan gjithashtu për pandeminë COVID-19, masat e marra në dy vendet për mbrojtje kundër koronavirusit dhe për menaxhimin e pasojave të pandemisë. Në këtë drejtim, u arrit në përfundimin se rëndësi të madhe ka bashkëpunimi midis vendeve në baza bilaterale dhe rajonale, si dhe mbështetja që Bashkimi Evropian i jep rajonit në mënyrë që të rimëkëmbet nga kriza, jo vetëm në aspektin shëndetësor, por edhe në atë ekonomik”, thuhet në njoftim.

Të ngjajshme

BE, strategjia e rimëkëmbjes në forcimin e teknologjisë së pastër dhe të gjelbër

Kushtrim Guraj

OKB nuk arriti të mbledhë fondin humanitar prej 2,4 miliardë dollarë për Jemenin

Kushtrim Guraj

OKB dërgon mbi 100 maune me ndihma në Idlib

Kushtrim Guraj

Kosovë, seanca për votimin e qeverisë së re do të mbahet të mërkurën

Kushtrim Guraj

Turqia u bën thirrje të rinjve të suksesshëm të vazhdojnë arsimimin në vend

Kushtrim Guraj

Turqia hap një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Kushtrim Guraj

Thaçi: Është hapur rruga për krijimin e qeverisë së re

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU