Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Shëndetësi

Boronicat reduktojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Muslim Shop

Duke ngrënë një filxhan boronica çdo ditë ul rrezikun tuaj për të zhvilluar sëmundje të zemrës, sipas hulumtimit.

Shkencëtarët gjetën tek të rriturit në peshë, të cilët konsumonin 150 gramë të frutave çdo ditë, kishin rritur rrjedhjen e gjakut dhe arteriet më pak të ngurta, njofton Klan Kosova.

Hulumtuesit kalkuluan se kjo do të zvogëlonte rrezikun e sëmundjeve të zemrës – vrasësi kryesor në botë – nga 12 deri në 15 për qind ‘.

Shkencëtarët në Universitetin e Anglisë Lindore testuan efektet e të ngrënit boronica çdo ditë në 138 të rriturit mbipeshë dhe të trashë.

Ata ishin të gjithë të moshës 50-75 vjeç dhe kishin sindromë metabolike, termin mjekësor për një kombinim të diabetit, presionit të lartë të gjakut dhe obezitetit, njofton Klan Kosova.

Të ngjajshme

Ushqimet që duhet t’i konsumoni për ta larguar dhimbjen e nyejve

Urim Isma

Fëmijët e lindur parakohe

Kushtrim Guraj

Gjashtë simptoma të papritura të cilat mund të tregojnë kancerin e mushkërive

Urim Isma

Verbëria mund të shkaktohet nga ushqimi i pashëndetshëm

Urim Isma

Shkencëtarët e kanë krijuar një test të urinës që i ndryshon ngjyra nëse keni kancer

Urim Isma

Ari i kuq: Mjedra ruan zemrën dhe mbron nga diabeti dhe kanceri!

Urim Isma

Recetë – si të shtoni energjinë tuaj

Qëndrim Ibrahimi

Ushqimet e preferuara te Muhamedit a.s.

Kushtrim Guraj

Sa është shtimi normal i peshës tek një fëmijë ?

Hevzi Hasani