Rtv Pendimi
Kuriozitete

Bretkosat ndiejnë ardhjen e dridhjeve të forta

Shkencëtarët do të mund ta kenë një bashkëpunëtor të ri në parashikimin e dridhjeve të forta-bretkosën modeste.

Shkencëtarët britanikë kanë vërejtur shpërnguljen masive të bretkosave nga vendbanimi i tyre natyral në Itali, disa ditë para tërmetit te madh. Tre ditë para tërmetit numri i bretkosave ka rënë në zero.

Udhëheqësja e hulumtimit ka thënë se të dhënat tregojnë se bretkosat mund t’i vërejnë ndryshimet si lirimi i gazeve apo grimcat e ngjeshura para tërmetit /kuriozitete/

Të ngjajshme

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Kushtrim Guraj

Gjuha arabe është e jashtëzakonshme

Kushtrim Guraj

Francë, vala e nxehtë solli temperatura të larta rekorde

Kushtrim Guraj

Shkencëtari japonez e pranoi Islamin për shkak të ajetit për fikun dhe ullirin

Kushtrim Guraj

Qatar Airways linja numër një ajrore në botë

Kushtrim Guraj

Turistët interesim të lartë për “ylberin në tokë”

Kushtrim Guraj

Qyteti turk Iğdır një nga vendet më të rëndësishme për shkencën e zogjve

Kushtrim Guraj

Minberi i Salahudinit në Xhaminë e Qytetit Halil ( Ibrahimi alejhi selam )

Kushtrim Guraj

37 vjet pa e humbur asnjë namaz në xhaminë Pejgamberit a.s.

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU