Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Vip Well
Samet Tours
Lajme

Bruksel, tavaf i improvizuar në shenjë proteste ndaj Arabisë Saudite

Muslim Shop

Përmes një tavafi (rrotullim rreth Qabes) të improvizuar rreth një makete të Qabes, në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel, u organizua protestë kundër “pengesave të Arabisë Saudite ndaj personave që dëshirojnë të shkojnë në haxh”, raporton Anadolu Agency (AA).

Rreth 20 protestues nga vende të ndryshme muslimane, realizuan një tavaf të improvizuar rreth maketës e cila u vendos në sheshin simbolik Schuman, ku gjenden institucionet e Bashkimit Evropian.

“Protestuesit këtu janë shtetas të vendeve të ndryshme arabe që kundërshtojnë politikat e Arabisë Saudite”, tha për AA Muhammed Farah, anëtar i organizatës joqeveritare “Al Haramain Watch”, e cila organizoi protestën.

“Shkuarja jonë në haxh pengohet nga arsyeja se jemi disidentë. Haxhi nuk i përket princit të kurorës Muhammed bin Salman, por të gjithë muslimanëve. Ai nuk ka të drejtë të pengojë të drejtën e muslimanëve për të kryer ritet fetare”, shtoi Farah.

Të ngjajshme

Qindra mijëra muslimanë në lutjen e mëngjesit në Mesxhidul-Haram

Kushtrim Guraj

Indonezi, 2.103 të vdekur nga tërmeti dhe cunami

Kushtrim Guraj

Sulmi ajror izraelit martirizon 3 fëmijë palestinezë

Kushtrim Guraj

Kolonët hebrenj vandalizojnë automjetet e palestinezëve

Kushtrim Guraj

Ligji i ri në Gjermani, qeveria jep 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Kushtrim Guraj

Shqipëria dhe Kosova intensifikojnë bashkëpunimin në fushën e shëndetësisë

Kushtrim Guraj

Gjermania ndalon eksportin e armëve për Arabinë Saudite

Kushtrim Guraj

Kosovë, kreu shtetëror diskuton për platformën e dialogut

Kushtrim Guraj

“Paqja e muslimanëve Moro mund të jetë model për rajonet e krizave në botë”

Kushtrim Guraj