Rtv Pendimi
Kuriozitete

Çifti më jetëgjatë në Ekuador, 79 vite në martesë

Julio Mora dhe Waldramine Quinteros nga Ekuadori janë çifti më jetëgjatë bashkëshortor në botë, duke hyrë në librin Guiness të rekordeve. Së bashku kanë 214 vite (Julio 110, Waldramine 104), transmeton Anadolu Agency (AA).

Julio dhe Waldramine të dy janë mësues të pensionuar, kurse në martesë janë plot 79 vite. Megjithëse në botë ka çifte më jetëgjatë, ata janë shpallur çifti bashkëshortor më jetëgjatë në botë.

Ata kanë katër fëmijë, 11 nipër, 21 stërnipa dhe një stër-stërnip.

Me tej bëhet e ditur se çifti është në gjendje të mirë shëndetësore, por se u mungojnë mbledhjet e mëdha familjare, të cilat u janë pamundësuar tani përshkak të pandemisë COVID-19.

Të ngjajshme

74 vjeçari nga Prekazi që ëndërr kishte të bëhej futbollist, zbavitet me fëmijë livadheve të fshatit (VIDEO)

Hevzi Hasani

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Kushtrim Guraj

Gjuha arabe është e jashtëzakonshme

Kushtrim Guraj

Francë, vala e nxehtë solli temperatura të larta rekorde

Kushtrim Guraj

Shkencëtari japonez e pranoi Islamin për shkak të ajetit për fikun dhe ullirin

Kushtrim Guraj

Qatar Airways linja numër një ajrore në botë

Kushtrim Guraj

Turistët interesim të lartë për “ylberin në tokë”

Kushtrim Guraj

Qyteti turk Iğdır një nga vendet më të rëndësishme për shkencën e zogjve

Kushtrim Guraj

Minberi i Salahudinit në Xhaminë e Qytetit Halil ( Ibrahimi alejhi selam )

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU