Rtv Pendimi
Vip Well
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
“Çmimi i naftës mund të bie deri në 30 dollarë për fuçi”
Lajme

“Çmimi i naftës mund të bie deri në 30 dollarë për fuçi”

Muslim Shop

Zëvendëskryeministri i parë rus, Anton Siluanov, njëherësh edhe ministri i financave, tha se në rast të mos zgjatjes së marrëveshjes së kufizimit të prodhimit të naftës mes Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe disa vende jashtë OPEC-ut, mund të shkaktojë që çmimi i naftës për fuçi të bie në 30 dollarë, raporton Anadolu Agency (AA).

Siluanov në fjalimin e tij në Dumën ruse, tha se vazhdon paqartësia rreth ardhmërisë së marrëveshjes së kufizimit të prodhimit të naftës mes OPEC-ut dhe shteteve jashtë OPEC.

“Në rast se nuk zgjatet kufizimi i prodhimit të naftës mes OPEC dhe vende jashtë OPEC-ut, çmimi i naftës për fuçi mund të bie në 30 dollarë”, u shpreh ai.

Ndërsa ministri rus i Energjisë, Aleksandr Novak, në deklaratën për gazetarët tha se, edhe ai është i njëjtit mendim se çmimi i naftës mund të bie deri në 30 dollarë.

Ministri saudit i Energjisë, Industrisë dhe Burimeve Minerale, Khalid al-Falih, në deklaratë më parë kishte theksuar se kanë zhvilluar bisedime pozitive me Rusinë rreth tregjeve të naftës. Ai kishte shprehur bindjen se marrëveshja do të zgjatet.

Për arsye të luhatjeve të çmimeve të naftës, OPEC dhe vendet prodhues të naftës jashtë OPEC-ut të kryesuar nga Rusia kishin arritur marrëveshje për kufizimin e prodhimit të naftës. Kohëzgjatja e marrëveshjes e cila parasheh një kufizim prej 1,2 milion fuçi në ditë përfundon këtë muaj.

Të ngjajshme

Shkup, realizohet shëtitje me biçikletë nëpër Çair

Kushtrim Guraj

Parlamenti turk ratifikon ligjin e ri për shërbimin ushtarak

Kushtrim Guraj

Kufiri SHBA-Meksikë, vijë kufitare e vdekjeve të pandërprera të emigrantëve

Kushtrim Guraj

Erdoğan dhe Trump do të takohen në Samitin G-20 në Japoni

Kushtrim Guraj

Haradinaj: Ndërhyrja e NATO-s, e prirë nga Amerika, ktheu shpresën tek populli ynë

Kushtrim Guraj

Putin zgjat sanksionet ruse kundër BE-së

Kushtrim Guraj

Gjykata refuzon kërkesën e 11 të akuzuarve në rastin “veteranët”

Kushtrim Guraj

BeH, 13 vite burg për ish-ushtarin serb për krime kundër njerëzimit

Kushtrim Guraj

Djali i Mohamed Morsit falënderon Erdoğanin për mbështetjen

Kushtrim Guraj