Rtv Pendimi
Lajme

Daçiq: Prishtina e di se do të humbasë sërish në Interpol

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq tha se është i sigurt që Kosova do të humbasë nëse do të vie deri te votimi në Asamblenë e Përgjithshme të Interpolit në Kili.
“Të gjithë e dinë këtë, edhe ata”, theksoi Daçiq për gazetën serbe “Politika”.
Ministri i Brendshëm i këtij vendi, Nebojsha Stefanoviq dhe Daçiq organizuan një konferencë gjatë së mërkurën për diplomatët ku morën pjesë përfaqësues të Bosnjës, Algjerisë, Angolës, Koresë, Rusisë.
Seanca e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit fillon në orën 11:00 të ditës së martë (15 tetor), dhe dita e tretë e seancës, e enjte 17 tetor, do të përfshijë kërkesën e Prishtinës për pranim në këtë organizatë ndërkombëtare të policisë.
Nëse do të ketë votim, ai do të vazhdojë në dy raunde këtë vit.Kjo është hera e katërt që Interpoli vendos rreth kërkesës së Kosovës. Për t`u bërë pjesë e kësaj organizate nevojitet mbështetja e dy të tretave të vendeve./klankosova

Të ngjajshme

Gjenden 39 kufoma brenda një kamioni në Britaninë e Madhe

Urim Isma

Shefi i Pentagonit në Irak për të biseduar tërheqjen e trupave nga Siria

Urim Isma

Shqiptarët më dembelët e Evropës, 80 për qind nuk bëjnë asnjë aktivitet fizik

Urim Isma

Thaçi për rezolutën “Bytyqi”: Kur është në pyetje Kosova, SHBA-ja është një

Urim Isma

Erdoğan: Turqia dhe Rusia nuk do të lejojnë asnjë ‘axhendë separatiste’ në Siri

Urim Isma

Sot pritet të takohen përsëri LVV-LDK

Urim Isma

Viktimat e krimit në Kosovë, të pambrojtura

Urim Isma

Rinumërohen mbi 73% e vendvotimeve

Urim Isma

Vuçiq: Kurti po shoqërohet me Rada Trajkoviqin, Beogradi nuk e sheh Kosovën me dylbi ushtarake

Urim Isma