Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Vip Well
Lajme

Dimri në Salekhardin rus ku akulli qëndron 200 ditë në vit

Muslim Shop

Në qytetin rus Salekhard, kryeqytet i qarkut autonom Jamalo-Neneckog, këto ditë temperaturat kanë rënë në minus 25 gradë celsius dhe tërë qyteti është nën akull, raporton Anadolu Agency (AA).

Fotoreporteri i AA-së solli detaje shumë interesante që tregojnë një dimër të ashpër në këtë qytet që gjendet 2.436 kilometra në veri të Moskës, por në të cilin qytetarët ende vazhdojnë të jetojnë, ndërsa fabrikat punojnë pa ndonjë problem të madh.

Salekhard është qyteti i vetëm në rrethin polar, ndërsa në këtë zonë bora dhe akulli qëndrojnë rreth 200 ditë në vit.

Në dhjetor të vitit 1978 u regjistruan temperatura rekord të ulta prej madje minus 53 gradë celsius.

Peshkimi është dega e vetme e biznesit lokal në qytetin, ku momentalisht jetojnë rreth 48.300 banorë.

Të ngjajshme

Zvicra nuk do të pranojë më emigrantë nga Italia dhe Greqia

Kushtrim Guraj

Njoftim – Ky është linku përfundimtar për IP-in e RTV Pendimit

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës miraton projektligjin për dialogun me Serbinë

Kushtrim Guraj

Sindikalistët nga Shqipëria mbështesin grevën e punonjësve të arsimit kosovarë

Kushtrim Guraj

Vizat, ‘nën hije’ të kufijve

Kushtrim Guraj

Turisti japonez humb jetën në Everest

Kushtrim Guraj

Mbi 800 persona të arrestuar gjatë demonstratave në Sudan

Kushtrim Guraj

Në Tijuana të Meksikës të pranishëm 9000 emigrantë, priten edhe 2 mijë

Kushtrim Guraj

Niset për Haxh grupi i katërt i besimtarëve kosovarë

Kushtrim Guraj