Rtv Pendimi
Lajme

Disa shkolla nuk janë në grevë, procesi mësimor i rregullt

Pavarësisht se u tha që sot i gjithë sistemi arsimor në nivel vendi do t’i hyjë grevës dy orëshe, Koha.net ka mësuar se disa s’i janë bashkuar thirrjes për grevë.

Kimete Dida drejtoreshë e shkollës “Ismail Qemali” në Prishtinë në një prononcim për Koha.net konfirmoi se s’janë në grevë dhe se procesi ka nisur në mëngjes si çdo ditë tjetër.

“Sot të gjithë arsimtarët janë paraqitur në shkollë. Numri i nxënësve ka qenë më i vogël por të gjithëve u është shënuar mungesa. Prindërit morën kritikat që s’i kanë sjellë sot fëmijët”, tha ajo.

Koha.net ka mësuar se grevës nuk i janë bashkuar as shkolla “Faik Konica”, “28 Nëntori” dhe “Dardania”. Prindërve, u është kërkuar t’i dërgojnë fëmijët në shkolla.

Zyrtarisht portali ende s’e ka marrë një përgjigje nga drejtorë të këtyre të fundit. Koha.net ka kontaktuar drejtorin e shkollës “Dardania” në Prishtinë, Isak Bregaj, por ai s’ka qenë i qasshëm.

Gjykata Kushtetuese dje ka pezulluar Ligjin për Paga në Sektorin Publik deri më 30 mars të vitit 2020. Pas këtij vendimi nga sot shëndetësia, arsimi, dogana e policia i filluan masat sindikale.

Të ngjajshme

Bëhen 21 vjet nga masakra në Rogovë të Hasit

Qëndrim Ibrahimi

Tërmeti në Durrës, njerëzit dalin nga shtëpitë

Kushtrim Guraj

Për sensibilizimin

Kushtrim Guraj

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Kushtrim Guraj

Libi, forcat jolegjitime sulmojnë kopshtin e shkollës, raportohet për viktima

Kushtrim Guraj

“Marrëveshja për Hekurudhat në interes të Kosovës, ndikon në ekonomi”

Kushtrim Guraj

“Dezertimi” i LVV-së dhe LDK-së nga premtimi për transparencë

Kushtrim Guraj

Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë

Kushtrim Guraj

Siri, pranë kufirit turk zhvendosen 31.600 civilë të tjerë

Kushtrim Guraj