Rtv Pendimi
Shëndetësi

Duart dhe këmbët ju janë të ftohta, ndërsa nuk keni probleme me qarkullimin e gjakut! Është e mundshme që vuani nga këto sëmundje!

Pasojat mund të shfaqen në pasqyrën e gjakut! Gishtat e ftohtë në duar dhe këmbë janë dukuri e shpeshtë, posaçërisht te femrat dhe nuk është e thënë të shënojnë ndonjë gjë të rëndësishme

Megjithatë, mund të jetë shenjë e problemeve serioze shëndetësore.

Diabeti

Pos që ju janë shpesh duart të ftohta, ndonjëherë në shuplaka dhe shputa ndieni mpirje – këto mund të jenë shenjat e para të diabetit. Pasojat mund të shfaqen në pasqyrën e gjakut.

Gjëndra tiroide

Ngadalësimi i punës së gjëndrës tiroide çon deri te ngadalësimi i metabolizmit, mirëpo shpesh është i shoqëruar me shuplaka dhe shputa të ftohta. Lodhja, përgjumja e shpeshtë, ngadalësimi i trupit dhe i lëvizjeve dhe përballimi i dobët i temperaturave të larta janë shenja të këtij çrregullimi.

Anemia

Bashkë me gishtat e ftohtë të duarve dhe këmbëve shpesh ju kaplojnë lodhja, dhembja e kokës dhe rraskapitja – nëse ju ndodh kështu, koha është ta kontrolloni pasqyrën e gjakut, sepse ndoshta ju mungon hekuri.

Hekuri është përbërës kryesor i hemoglobinës, molekula e cila qarkullon oksigjenin në gjak dhe ia jep ngjyrën e kuqe. Ekstremitetet e ftohta mund të jenë shenjë e anemisë, përkatësisht e pagjakësisë.

Stresi

Edhe stresi mund të jetë shkaktar i duarve dhe këmbëve të ftohta. Ai shton adrenalinën e cila megjithatë ngushton damarët e gjakut dhe dobëson qarkullimin, prandaj duart dhe këmbët janë të ftohta.

Të ngjajshme

Këto janë ushqimet që personat me artrit nuk duhet kurrsesi t’i konsumojnë

Kushtrim Guraj

Assesi mos hani lakra turshi nëse vuani nga këto sëmundje! Mos luani me shëndetin!

Urim Isma

Benefitet e përdorimit të limonit

Kushtrim Guraj

Bukë e bardhë, e zezë apo integrale, cila është më e shëndetshme?

Urim Isma

Përse kërcëllini dhëmbët gjatë natës dhe si ta ndaloni këtë shprehi?

Urim Isma

Specat djegës ruajnë zemrën

Urim Isma

Përse fëmijët duhet të pinë qumësht shumë të yndyrshëm

Urim Isma

Shkencëtarët kanë zbuluar mënyrën si të shërojnë verbërinë

Urim Isma

A keni probleme me memorien? Këto janë pesë mënyrat për të forcuar trurin

Urim Isma