Rtv Pendimi
Lajme

“E ardhmja evropiane e Ballkanit Perëndimor është prioritet i Bundestagut”

Një delegacion i Bundestagut Gjerman, i kryesuar nga Josip Juratovic, kryetar i Grupit Parlamentar për Bashkëpunimin Gjermani-Evropë Juglindore, po zhvillon një vizitë në Shqipëri, ndërsa është takuar me zyrtarë të lartë të vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, realizoi një takim me delegacionin e Bundestagut të Gjermanisë, ndërsa në fokus të bisedimeve ishin marrëdhëniet mes dy vendeve, mbështetja e institucioneve gjermane për procesin e integrimit evropian dhe zhvillimet e fundit politike në Shqipëri.

“Ruçi shprehu pritshmërinë për marrjen e mbështetjes së Bundestagut për autorizimin e Qeverisë Gjermane në dhënien e dritës jeshile për çeljen e negociatave me Shqipërinë, bazuar në progresin e reformave të ndërmarra”, thuhet në njoftimin nga Kuvendi i Shqipërisë.

Kryeparlamentari Ruçi ka theksuar se hapja e negociatave me Bashkimin Evropian (BE) do të lehtësonte më tej procesin e reformve në Shqipëri dhe, sipas tij, do të rriste paqen dhe stabilitetin në rajon.

Ndërkaq, Juratovic gjatë takimit është shprehur se e ardhmja evropiane e Shqipërisë dhe e Ballkanit Perëndimor është një prioritet i vazhdueshëm i Bundestagut.

“Bundestagu është njohur me vlerësimin e Komisionit Evropian, i cili rekomandon hapjen pa kushte të negociatave. Por për arsye kohe, do ta shqyrtojmë këtë rekomandim në vjeshtë. Unë kam disa mesazhe për politikanët shqiptarë. Parlamentarët duhet të jenë gjithmonë shprehës të interesave të qytetarëve”, ka theksuar Juratovic.

Më tej theksohet se Ruçi dhe delegacioni i Bundestagut Gjerman biseduan edhe për situatën politike në Shqipëri dhe zhvillimet në rajon.

Të ngjajshme

“Urime Fitër Bajrami nga RTV Pendimi”

Kushtrim Guraj

Francë, lejohet sërish hapja e vendeve të adhurimit

Kushtrim Guraj

Pesëmbëdhjetë shtete arabe Fitër Bajramin do ta festojnë të njëjtën ditë me Turqinë

Kushtrim Guraj

Gaza, falet namazi i parë i xhumasë pas ndërprerjes dymujore për shkak të pandemisë

Kushtrim Guraj

Kosovë, Bashkësia Islame merr vendim për mos hapjen e xhamive për Fitër Bajram

Kushtrim Guraj

Bisedë telefonike Pendarovski-Kurti: Bashkëpunimi, i rëndësishëm në luftën kundër COVID-19

Kushtrim Guraj

BIK-u: Fitër – Bajrami të dielën më 24 maj 2020

Kushtrim Guraj

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

Hevzi Hasani

Turqi, namazi i Bajramit nuk do të falet në xhami për shkak të COVID-19

Hevzi Hasani

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU