Rtv Pendimi
Kuriozitete

Egjipt, arkeologët zbulojnë një lokalitet të lashtë

Arkeologët egjiptianë zbuluan një lokalitet të madh të lashtë në afërsi të qytetit Mit Rahin, rreth njëzet kilometra në jug të Kajros, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministria përgjegjëse për çështjet e Antikitetit, bëri të ditur se arkeologët egjiptianë zbuluan të martën një lokalitet ku ndodhej një banjë e madhe romake dhe disa dhoma, me gjasë për kryerje të riteve fetare.

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Lartë për Antikë, Mostafa Waziri, tha se lokaliteti në fjalë me siguri ka qenë pjesë e një blloku të banimit në atë zonë, kryeqytet i të cilës ishte qyteti i lashtë egjiptian, Memfisi.

Memfisi ishte themeluar rreth 3.100 vjet para epokës së re, një vendbanim i mbretit Mensa, njeriu që bashkoi Egjiptin e sipërm me atë të poshtëm.

Egjipti shpreson që zbulimet e tilla, do të kontribuojnë në rritjen e turizmit, i cili pësoi nga trazirat politike të vitit 2011.

Të ngjajshme

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Kushtrim Guraj

Gjuha arabe është e jashtëzakonshme

Kushtrim Guraj

Francë, vala e nxehtë solli temperatura të larta rekorde

Kushtrim Guraj

Shkencëtari japonez e pranoi Islamin për shkak të ajetit për fikun dhe ullirin

Kushtrim Guraj

Qatar Airways linja numër një ajrore në botë

Kushtrim Guraj

Turistët interesim të lartë për “ylberin në tokë”

Kushtrim Guraj

Qyteti turk Iğdır një nga vendet më të rëndësishme për shkencën e zogjve

Kushtrim Guraj

Minberi i Salahudinit në Xhaminë e Qytetit Halil ( Ibrahimi alejhi selam )

Kushtrim Guraj

37 vjet pa e humbur asnjë namaz në xhaminë Pejgamberit a.s.

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU