Rtv Pendimi
Lajme

Erdoğan: Gjatë 8 viteve të fundit në Detin Mesdhe humbën jetën 25 mijë refugjatë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka bërë të ditur se gjatë tetë viteve të fundit në ujërat e Mesdheut kanë humbur jetën 25 mijë refugjatë, kryesisht gra dhe fëmijë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Në tetë vitet e kaluara, 25 mijë njerëz, shumica e tyre gra dhe fëmijë, vdiqën në ujërat e Mesdheut”, tha përmes video-konferencës presidenti Erdoğan në ceremoninë e mbylljes së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Migracionit.

Erdoğan tha se ata njerëz u nisën me një shpresë për të ardhme të sigurt, megjithatë, theksoi ai, shumica e udhëtimeve përfunduan me vdekje.

“Fati i rreth 10 mijë fëmijëve sirianë, që kërkuan azil në Evropë, është i panjohur”, tha Erdoğan.

Me Anadolu Agency (AA) si partner i saj global i komunikimit, festivali i filmit mbështetet nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit të Turqisë dhe organizohet nga Ministria e Punëve të Brendshme nën kujdesin e Presidencës Turke.

Të ngjajshme

BE ndihmon Kosovën me donacion në vlerë 800 mijë euro në përballjen me COVID-19

Kushtrim Guraj

“Franca luan lojë të rrezikshme në Libi”

Kushtrim Guraj

Rama: Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte

Kushtrim Guraj

Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, do të jap dorëheqje

Kushtrim Guraj

Turqia kreu operacionin më të madh kundër drogës

Kushtrim Guraj

BIK vendos: Anulohet haxhillëku

Kushtrim Guraj

Hoti: Liberalizimi i vizave mbetet një nga çështjet më urgjente që duhet të zgjidhim

Kushtrim Guraj

“Turqia nuk bën asgjë të paligjshme në Mesdhe”

Kushtrim Guraj

Kryeministri Hoti fillon takimet në Bruksel, pritet nga kreu i Këshillit Evropian

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU