Rtv Pendimi
Lajme

Erdoğan mbështet fushatën “Hello Brother”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka mbështetur fushatën “Hello Brother” në rrjetin social Twitter të inicuar në shenjë reagimi ndaj sulmit terrorist në dy xhamitë në Zelandën e Re, transmeton Anadolu Agency (AA).

Përshëndetja “Hello brother” (Përshëndetje vëlla) u bë virale në rrjetet sociale pas sulmit terrorist pasi viktima e parë, Davud Nabi, 76-vjeçar, priti agresorin me këtë përshëndetje para se të vritej.

Presidenti Erdoğan postoi një video të përgatitur me etiketën “#HelloBrother” duke shkruar po ashtu “Përshëndetje vëlla” në gjuhën turke (Selam kardeşim).

Erdoğan gjithashtu ka ripostuar videot e shpërndara me etiketën e njëjtë nga klube të shumta të futbollit në Turqi dhe TRT World.

Ndryshe, më 15 mars, 50 muslimanë u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën kur një terrorist, i identifikuar si Brenton Tarrant, 28 vjeç, i lindur në Australi, hyri në xhamitë Al Noor dhe Linwood në qytetin Christchurch dhe hapi zjarr mbi adhuruesit.

Të ngjajshme

Tre çerek shekulli nga katastrofa atomike në Hiroshima dhe Nagasaki

Kushtrim Guraj

“Turqia vullnet për mbështetjen e marrëdhënieve të qëndrueshme me Shqipërinë”

Kushtrim Guraj

Magjepsëse, Hëna e Plotë mbi Ajasofjan

Kushtrim Guraj

Fondacioni turk Diyanet shpërndan mish kurbani në Gaza

Kushtrim Guraj

Asnjë i prekur me COVID-19 gjatë haxhillëkut, OBSH përgëzon Arabinë Saudite

Kushtrim Guraj

Filloi therja e kurbanëve nën organizimin e RTV Pendimit

Kushtrim Guraj

IHH synon të ofrojë ndihmë për 2 mijë familje në Kosovë për Kurban Bajram

Kushtrim Guraj

Haxhinjtë kryejnë ritualin e fundit të Haxhit në Mekë

Kushtrim Guraj

Pavarësisht kufizimeve, 10 shqiptarë kryejnë haxhin (VIDEO)

Hevzi Hasani

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU