Rtv Pendimi
auto lider
Samet Tours
Vip Well
Good life Restaurant
Lajme

Erdoğan porosit amerikanët: Me ne nuk mund të bisedoni me gjuhën kërcënuese

Muslim Shop

ORDU (AA) – Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, duke folur për marrëdhëniet e Turqisë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), porositi se me popullin turk nuk mund të bisedohet me gjuhën kërcënuese, raporton Anadolu Agency (AA).

Erdoğan qëndroi në qytetin e Detit të Zi të Turqisë, Ordu, ku iu drejtua qytetarëve të tubuar, ndërsa me këtë rast u përqendrua edhe në ndodhitë aktuale.

Në theks të fjalimit të presidentit turk ishin tensionet në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Na kërcënojnë, por me ne nuk mund të bisedoni me gjuhën kërcënuese. Ne kuptojmë gjuhën ligjore. Ne do të bëjmë gjithçka që kërkon ligji dhe drejtësia. Nuk do të dorëzojmë askënd, le të mbetet tek ju, neve na mjaftojnë ata që i kemi”, tha Erdoğan duke shtuar:“Nëse biem, ne patjetër do të ngrihemi nga ai vend. U ngritëm dje, do të ngrihemi nesër. Vetëm le të qëndrojë populli im në këmbë”.

Erdoğan porositi amerikanët se është për keqardhje që SHBA-të janë në gjendje që të ndryshojnë partner të NATO-s për një prift, duke menduar për priftin amerikan Andrew Brunson, të cilin e arrestoi policia turke nën akuzat për ofrimin e mbështetjes ndaj organizatave terroriste.

Akuzat ndaj Brunson përfshijnë spiunimin për organizatën terroriste PKK, të listuar si grup terrorist nga SHBA dhe Turqia, dhe organizatën terroriste FETO, grupin pas tentativës për grusht shteti në Turqi në korrik të vitit 2016.

Të ngjajshme

RTV PENDIMI shpall aplikim për një vend pune

Kushtrim Guraj

Sot në Potoçari varrosen 35 viktimat e Srebrenicës

Kushtrim Guraj

Spanjë, shpëtohen mbi 350 emigrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Mërgimtarët po presin në temperatura të ulëta deri në pesë orë në Merdare

Kushtrim Guraj

Xhamia në maje të shkëmbit atraksion turistik

Kushtrim Guraj

Hapet ambasada amerikane në Kuds

Kushtrim Guraj

Kosovë, fillon greva e përgjithshme e punonjësve të arsimit

Kushtrim Guraj

URIMI I MYFTIUT TË KOSOVËS NAIM EF. TËRNAVA ME RASTIN E FESTËS SË FITËR – BAJRAMIT

Kushtrim Guraj

Kurbanat e paguar (Lista ) 2016

Kushtrim Guraj