Rtv Pendimi
Ilahista

Fidush Aliu

Biografia e jetes dhe veprimtarise Fidush Aliu

I lindur ne Saraj te Shkupit, R e Maqedonise, me 28 dhjetor 1972. Shkollen fillore te kryer ne Saraj, e gjimnazin e pergjithshem dhe njekohesisht edhe medresene paralelisht e ka kryer ne qytetin e Shkupit. Me pas studimet I vazhdon ne Fakultetin Filologjik ne Shkup, dega e Letersise dhe gjuhes Shqipe. Ende gjate femijerise eshte marre me mesimin e leximit te Kur’anit dhe mesimeve te para ate Islamit, e poashtu edhe me perpilimin e teksteve te para te kengeve fetare- ilahive dhe kendimin e tyre. Fidush Aliu ishte nder te paret apo mund te themi fidani I pare qe regjistroi kenge fetare – ilahi ne audio kasete ne trojet shqiptare. Ne vitin 1995 ai nxorri ne skene pernjehere dy albume, atekohe egzistonte vetem sistemi Audio kasete. Dy albmet titulloheshin: “OPejgamber” qe permbante 8 pika me ilahi dhe Kur’an. Dhe albumi I dyte ishte “Toka eshte e Zotit” njesoj me 8 pika te ilahive. Ne keto dy albume shoqerues te zerit e kishte shokun e tij te afert Nazmi Aliun, dhe ne bashkepunim te regjistrimit te ketyre dy albumeve e ka bere ne studion modeste qe e mbante vete Fidushi bashke me shokun e tij Mihred Orucin. Me pas ne vitin 2006 e nxjerr ne skene albumin “Te therrasim” me tete kenge fetare – ilahi, ne te cilin album shumicen e ilahive vete I ka perpiluar tekstet dhe melodite. Kete album e ka te regjistruar ne studion e Eroll Jakupit ne Shkup. Ne janar te vitit 2013 e lanson kengen fetare “ Lutja e te varferit” me tekst nga Agron Islami, dhe kjo ishte ilahia e pare edhe me video klip. Po te njejtin vit ne korrik e nxjerr ne skene edhe ilahine “Malli per baben” njesoj me video klip, dhe qe llogaritet nje nder ilahite me te sukseshme deri me tani ne reportoarin e Fidush Aliut. Mos te harrojme se Fidush Aliu eshte nder te paret qe ka kenduar ilahi ne dasmat islame dhe ne manifestimet apo tribunat fetare, I rregullt cdohere dhe I gatshem qe te pergjigjet cdo ftese. Eshte edhe lexuesi I disa teksteve fetare te regjistruara ne studio, ka punuar 7 vite me rradhe ne studion e vete ne furnizimin e skenes tone shqiptare me materiale te ndryshme fetare, sic jane radiodrama mjaft e njohur “Dijetari dhe zullumqari”, filma te ndryshem, dokumentare, si dhe ka ndihmuar mjaft shume ne punen e talenteve te rinj per te kenduar ilahi. Tash me baba I tre vajzave dhe nja djalit, pronar I biznesit te restoranteve, aktivist ne disa fusha fetare, por, megjithate vete Fidushi cdohere thote se ilahia per ate eshte gjeja me dashur qe e ka vepruar dhe ende e vepron ne jete. Nga Bunjamin Kurtishi

Të ngjajshme

Nusret Kurtishi

Kushtrim Guraj

Mevlan Kurtishi

Kushtrim Guraj

Fersan Jahiu

Kushtrim Guraj

Vëllezërit Murtez dhe Nexhip Xhaferi

Kushtrim Guraj

Gazmend Hyda

Kushtrim Guraj

Adem Ramadani

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU