Rtv Pendimi
Shkenca dhe teknologjia

Fluturimi i parë i aeroplanit më të madh në botë, krahët e së cilit janë më të gjatë se një fushë futbolli

Aeroplani më i madh në botë, e ka realizuar me sukses fluturimin e parë.

Fluturakja Stratolaunch është nisur nga Mojave Air and Space Port i Kalifornisë së Shteteve të Bashkuara, ku edhe aterroi pas dy orësh, transmeton Telegrafi.

Raportohet se çdo pjesë e aeroplanit të dizajnuar për të lëshuar raketa, ka funksionuar si duhet, përgjatë tërë fluturimit.

“Të gjitha shkuan si duhet dhe me lehtësi, prej nisjes, kthimeve në ajër deri të aterrimi. Ishte i gatshëm dhe donte të fluturonte” ka thënë piloti Evan Thomas, që është edhe njëri prej dizejnatorëve të aeroplanit.

Ku aeroplan që ka hapje krahësh deri në 117 metra, është më i gjatë se një fushë futbolli, ndërsa pritet që të shërbej në të ardhmen edhe në projekte tjera. /Telegrafi/

Të ngjajshme

Microsoft është duke punuar në mbi 100 dizajne të reja ikonash

Kushtrim Guraj

Si t’i mbani shpenzimet në nivel të njëjtë edhe kur energjia elektrike shtrenjtohet

Urim Isma

Shtatë gjëra të cilat nuk e keni ditur që mund t’i bëni në Facebook (Foto)

Kushtrim Guraj

WhatsApp sjell funksionin e shumëkërkuar të sigurisë

Kushtrim Guraj

Prodhohet kostumi që ndihmon të paralizuarit të ngrihen në këmbë

Kushtrim Guraj

Çfarë është inteligjenca dhe si matet?

Kushtrim Guraj

VW zyrtarisht me fabrikë në Turqi, kjo është vlera e mega-investimit

Kushtrim Guraj

Huawei Mate 30 Pro me ekran që përfshinë edhe pjesët anësore dhe kamerë të fuqishme

Qëndrim Ibrahimi

Rrjetet sociale nxisin depresion tek të rinjtë

Kushtrim Guraj