Rtv Pendimi
Lajme

“Fluturon” çmimi i naftës pas sulmeve në rafineritë e Arabisë Saudite

Çmimi i naftës është rritur pas dy sulmeve ajrore në raniferitë në Arabinë Saudite, ku u shkatërrua më shumë se 5% e furnizimit gobal.

Statistikat tregojnë se çmimi është rritur me mbi 10% duke shkuar në 66.28 dollarë për fuçi, transmeton oranews.

Çmimi i naftës së papërpunuar u rrit mbrëmjen e së dielës. Ndërkohë që presidenti Trump autorizoi zhbllokimin e rezervave të naftës në Strategic Petroleum Reserve.

Në SHBA çmimi u rrit me 8.9% duke shkuar 59,75 dollarë për fuçi.

Analistët paralajmëruan se çmimet ka të ngjarë të jenë të paqëndrueshme.

Sulmet ajrore mbi rafineritë çuan në shkatërrimin e afërsisht 5% të prodhimit të globit.

Rritja e qëndrueshme e çmimeve të karburantit mund të jetë kërcënimi i fundit në ekonominë botërore ndërkohë që është nën presion të konsiderueshëm nga lufta tregtare e SHBA-së dhe Kinës.

Të ngjajshme

Gjenden 39 kufoma brenda një kamioni në Britaninë e Madhe

Urim Isma

Shefi i Pentagonit në Irak për të biseduar tërheqjen e trupave nga Siria

Urim Isma

Shqiptarët më dembelët e Evropës, 80 për qind nuk bëjnë asnjë aktivitet fizik

Urim Isma

Thaçi për rezolutën “Bytyqi”: Kur është në pyetje Kosova, SHBA-ja është një

Urim Isma

Erdoğan: Turqia dhe Rusia nuk do të lejojnë asnjë ‘axhendë separatiste’ në Siri

Urim Isma

Sot pritet të takohen përsëri LVV-LDK

Urim Isma

Viktimat e krimit në Kosovë, të pambrojtura

Urim Isma

Rinumërohen mbi 73% e vendvotimeve

Urim Isma

Vuçiq: Kurti po shoqërohet me Rada Trajkoviqin, Beogradi nuk e sheh Kosovën me dylbi ushtarake

Urim Isma