Rtv Pendimi
Lajme

FMN parashikon rritje të ekonomisë së Maqedonisë së Veriut deri në 3.2 përqind

Fondi Monetar Ndërkombëtar në raportin e tij të fundit rishikon normën e rritjes e ekonomisë së Maqedonisë së Veriut për këtë vit prej 3 përqind në të parashikuar për muajin prill, në 3.2 përqind.

FMN pret një rritje prej 3.4 përqind vitin e ardhshëm dhe 3.5 përqind deri në vitin 2024.

Nga vendet e rajonit rritje më të madhe është parashikuar për Kosovën për 4.2 përqind, 3.5 për Serbinë, 3 përqind për Malin e Zi, Shqipërinë dhe Kroacinë.

Deri në vitin 2024, rritja ekonomike në rajon do të arrijë në katër përqind në Serbi, Shqipëri dhe Kosovë, tre përqind në Bosnjë dhe Hercegovinë, 2.9 përqind në Mal të Zi, ndërsa në Kroacia dy përqind./Telegrafi/

Të ngjajshme

“Mini-Shengeni” ballkanik, nuk mund të realizohet pa përfshirjen e Kosovës

Qëndrim Ibrahimi

Plani B i Kosovës për kualifikim në ‘Euro 2020’: Detajet dhe datat e përballjeve

Qëndrim Ibrahimi

Cakaj në UNESCO flet për domosdoshmërinë e anëtarësimit të Kosovës

Qëndrim Ibrahimi

Ahmetaj: Në Qendrën për Numërim të Rezultateve do të numërohen vetëm 1,407 vendvotime 1,472 sa ka urdhëruar PZAP

Qëndrim Ibrahimi

Shqetësuese, diabeti në Kosovë vetëm këtë vit ka prekur 38 persona – nën 18 vjeçarë

Hevzi Hasani

Indonezi, projekti “Ekomesxhid” tërheq vëmendje ndaj ndërgjegjësimit mjedisor

Hevzi Hasani

Madhështore: Shoqata ‘Jetimat e Ballkanit’ bën me shtëpi 128 familje më 28 nëntor, në dekadën e parë të themelimit të saj

Urim Isma

SHBA-ja thotë se paratë e naftës në Siri do t’i marrin kurdët

Urim Isma

Alvin Berisha, nga kampi sirian, bashkohet me babain dhe dy motrat në Itali

Urim Isma