Rtv Pendimi
Lajme

Forcat turke dhe amerikane përgatiten për patrullime të përbashkëta në Munbixh

Forcat e armatosura të Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) po zhvillojnë trajnime të përbashkëta në prag të misionit të tyre për patrullim në rajonin verior të Sirisë, në Munbixh, raporton Anadolu Agency (AA).

Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Turke bëri të ditur të dielën se trajnimi është duke vazhduar në përputhje me planin, ndërkohë që në rrjetet sociale publikoi disa fotografi ku janë parë bashkë ushtarët turq dhe amerikanë.

Më herët, ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, në një prononcim për AA, tha se patrullimet në Munbixh do të fillojnë menjëherë pas përfundimit të trajnimit.

Sipas tij, eliminimi i pranisë së organizatës terroriste PYD/YPG/PKK në Munbixh, është qëllimi kryesor i marrëveshjes së arritur turko-amerikane për zgjidhjen e problemeve në atë krahinë në veri të Sirisë.

“Qëllimi ynë është të marrim nga duart e terroristëve armët e rënda, të largojmë terroristët e PYD/YPG/PKK-në nga Munbixhi, të krijojmë siguri dhe stabilitet, t’u japim pushtetin autoriteteve lokale si dhe të mundësojmë kthimin sa më të shpejtë të banorëve në Munbixh”, tha Akar.

Të ngjajshme

Tronditëse – Policja në Gjilan vret katër anëtarët e familjes dhe veten

Kushtrim Guraj

Delegacionet turke dhe ruse fillojnë në ditën e dytë bisedimet për Idlibin

Urim Isma

Ndahen mbi 1.15 miliard euro për rindërtimin e Shqipërisë nga tërmeti, Rama falënderon duke cituar Kuranin dhe Biblën

Urim Isma

Vuçiq: Kemi humbur rastin për kompromis me Prishtinën, do të paguajmë çmimin për këtë

Urim Isma

Mbi 148 mijë vetura të paregjistruara në Kosovë sfidojnë Kartonin e Gjelbër

Urim Isma

Garda Ceremoniale e FSK-së ngriti flamurin shtetëror në oborrin e Qeverisë

Urim Isma

Sot në Bruksel mbahet konferenca e donatorëve për Shqipërinë

Urim Isma

NEWBORN-i merr pamjen e re për pavarësi

Urim Isma

Thaçi thotë se në takim me liderët e BE-së kërkoi liberalizimin e vizave

Urim Isma