Rtv Pendimi
Kuriozitete

Francë, vala e nxehtë solli temperatura të larta rekorde

Enti meteorologjik francez për herë të parë ka aktivizuar paralajmërimin për nivel të lartë të rrezikut nga nxehtësia, veçmas treguan për katër rajone rreth Marseille dhe Montpellier në jug të Francës. Parashihet se të premten temperaturat në këtë rajon do të arrijnë 44 gradë celsius, transmeton Anadolu Agency (AA).

Nëpër shkolla fëmijët spërkaten me ujë, ndërsa shtëpitë e pleqve janë përgatitur me sensorë për matjen e hidratimit, derisa Franca lufton me temperaturat e larta rekord, që ka sjellë vala e nxehtë, e cila ka përfshirë pjesën më të madhe të Evropës.

Disa shkolla janë mbyllur, meqë nuk kanë mund të sigurojnë kushte normale për punë.

Në Itali 16 qytete janë nën paralajmërimin për temperatura të larta ekstreme, ndërsa shërbimet e mbrojtjes civile u shpërndajnë ujë turistëve të cilët vizitojnë lokacione në Romë.

Të ngjajshme

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Kushtrim Guraj

Gjuha arabe është e jashtëzakonshme

Kushtrim Guraj

Shkencëtari japonez e pranoi Islamin për shkak të ajetit për fikun dhe ullirin

Kushtrim Guraj

Qatar Airways linja numër një ajrore në botë

Kushtrim Guraj

Turistët interesim të lartë për “ylberin në tokë”

Kushtrim Guraj

Qyteti turk Iğdır një nga vendet më të rëndësishme për shkencën e zogjve

Kushtrim Guraj

Minberi i Salahudinit në Xhaminë e Qytetit Halil ( Ibrahimi alejhi selam )

Kushtrim Guraj

37 vjet pa e humbur asnjë namaz në xhaminë Pejgamberit a.s.

Kushtrim Guraj

Imami e punon xhaminë lëvizëse

Kushtrim Guraj