Rtv Pendimi
Lajme

Gjermani, zvogëlohet numri i anëtarëve të kishave

Në një hulumtim të zhvilluar në Gjermani thuhet se numri i anëtarëve të kishave në vend do të ulet me 49 për qind deri në vitin 2060 duke rënë në 22.7 milionë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në hulumtimin e Qendrës Kërkimore për Marrëveshjen e Brezave të Universitetit të Freiburgut thuhet se numri i anëtarëve të kishave, që është rreth 44.8 milionë, pritet të zvogëlohet me 49 për qind deri në vitin 2060.

Sipas hulumtimit që u zhvillua në 47 kisha katolike dhe protestante në Gjermani, kishat që deri në vitin 2016 do të kenë nevojë për 25 miliardë euro duke përllogaritur edhe shpenzime si rritjen e pagave, inflacionin mund të ballafaqohen me vështirësi financiare për shkak të numrit të anëtarëve që do të ulet.

Të ngjajshme

Familjet e personave të zhdukur që 20 vjet pa përgjigje

Urim Isma

Veseli niset drejt Hagës: Krenar që isha pjesë e UÇK-së

Urim Isma

Rama reagon për deklaratën e Vuçiçit mbi Masakrën e Reçakut

Urim Isma

Zgjedhjet në Britani goditen nga pretendimet për ndërhyrje ruse

Urim Isma

Erdoğan u bën thirrje vendeve të OBI-së ta ndihmojnë Shqipërinë

Urim Isma

Erdogani tregon se kur do të përfundojë ndërtimi i 500 banesave në Shqipëri

Urim Isma

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Kushtrim Guraj

Vaksinat kundër gripit arrijnë sot, shpërndahen javën tjetër

Urim Isma

Rama dhe Cakaj drejt Bratislavës, Shqipëria merr presidencën e OSBE-së

Urim Isma